Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel

Noc divadel v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noc divadel v Ostravě. | foto: Zinecker Jiří

Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory po celé České republice se už teď připravují, diváky na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc. Oznámila to Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce.

Vodáková připomněla, že tento největší divadelní svátek svého druhu v Evropě nabídl nejrůznější workshopy, prohlídky, diskuse s herci, scénografy i režiséry a na některých místech i možnost zapojit se do interaktivního představení. „Jednotlivé scény se stále registrují a připravují program. Už nyní je jasné, že tradiční účastníci Noci divadel mezi sebou letos přivítají i několik nových institucí. Za všechny třeba pražské Studio Dva a Černé divadlo Metro, Mezinárodní konzervatoř Praha, Divadlo Radost Brno, Divadelní spolek Jiří z Poděbrad a také Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby,“ uvedla.

Program letošní Noci divadel tak bude od 24. října postupně zveřejňován na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Loňský ročník Noci divadel přilákal podle Vondrákové na padesát tisíc diváků, kteří zavítali do některého ze 130 divadel a divadelních souborů ze 36 měst po celé České republice. „Třetí ročník tak překonal všechny předchozí. Noc divadel se tak etabluje jako projekt s celonárodním dopadem,“ dodala.

V průběhu Noci divadel 2015 proběhlo také rozsáhlé dotazníkové šetření zaměřené na publikum tohoto svátku i divadelní publikum obecně, které realizovala agentura NMS Market Research. Z předběžných například vyplývá, že Noc divadel motivuje publikum k další návštěvě: přibližně 80 procent diváků se chystá dané divadlo navštívit znovu. Mimo to také 90 procent diváků v dotaznících uvedlo, že se jim Noc divadel líbila. Výsledky dotazníkového šetření poslouží tomu, aby divadelní nabídka vycházela ve větší míře vstříc divákům, aby reflektovala jejich přání.

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. Za původce myšlenky společného divadelního svátku, která se postupně rozšířila do víc jak desítky evropských zemí, je považováno Dětské divadlo Dubrava, které společně s Divadlem Šibenik uvedlo 25. října 2008 debutovou Noc Kazališta. Česká Noc divadel je díky účasti více jak 50.000 návštěvníků v každém z posledních dvou ročníků největším projektem v rámci Euroepan Theatre Night.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!