31. prosince 2008 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

„Ukážeme Čechy s ironií“

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jevištní koláž bratří Formanů v Národním divadle 7. ledna zahájí kulturní program českého předsednictví EU, který se bude odehrávat v Praze. Bruselskou část otevře 30. ledna Český ples a zakončí ji 27. června Czech Street Party.

Petr a Matěj Formanové vytvořili zcela původní scénickou koláž, v níž 7. ledna v Národním divadle v Praze vystoupí přes 250 účinkujících včetně orchestru a sboru ND. Hodinové představení Sladíme Evropu nemá jednolitý příběh, ale je složeno z různých nápadů inspirovaných tématem i pohledem tvůrců na českou mentalitu.

„Zazní tvorba špičkových českých skladatelů Dvořáka, Martinů, Janáčka a dalších velikánů, kterými se my Češi můžeme pochlubit. Chtěli jsme také ale ukázat některé naše vady, pro které jsme možná jiným národům sympatičtí, některé komické nedostatky, které patří k povaze malého národa. Prostě trochu to celé shodit a zironizovat,“ vysvětluje režisér Petr Forman.

Přiznává také, že pro něj i pro bratra bylo velmi příjemné, že předsednictví České republice předává Francie. „Zajásali jsme nad českofrancouzským spojením a původně jsme tento fakt chtěli využít velkoryse. Plánovali jsme akci na celý den, chtěli jsme pozvat kamarády z Francie, kteří dělají pouliční divadlo, a uspořádat různé akce včetně projekce na piazzettě u Národního divadla, hrát v metru. Pak se muselo šetřit, ale některé nápady nám zůstaly, například společné skládání mapy. Diváci si poslechnou českou hymnu i francouzskou Marseillaisu, kterou nově přebásnil Jiří Suchý, aby vedle našeho zemského ráje nezněla moc krvelačně. A Marko Ivanovič vytvořil pro obě skladby novou hudební úpravu, ale víc už nechci prozrazovat, měla by to být taková hravá scénka.“

České dějiny za pět minut
V koláži se objeví také dva úryvky z existujících inscenací, z Obludária a Dobře placené procházky, vše ostatní je nové. A to včetně pětiminutového filmu - sestřihu, který „akčně“ zaznamenává české dějiny od Masaryka až po Havla, tak jak se odehrávaly na Václavském náměstí. Hudební doprovod k sestřihu obstará předehra z Prodané nevěsty, použitá ve významových akcentech. „Dbali jsme na to, aby jednotlivé věci byly propojené a měly koncepční dramaturgii,“ dodává režisér.

Bratry Formany oslovil místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Petr Forman říká, že projekt byl pro jejich tým velmi nezvyklý a že ho také v první chvíli odmítli. „Nikdy jsme nic podobného nedělali, zdálo se nám, že nás to vtahuje někam, kde se příliš necítíme. Tuším, že jsme byli osloveni až poté, co padly nějaké návrhy slavnostních koncertů. Pak jsme si ale uvědomili, že atypické zadání a mantinely, v kterých se musíme pohybovat, jsou pro nás nesmírně inspirující. A samozřejmě nás těší, že si nás vybral Saša Vondra. Už několikrát padla otázka, proč se rozhodl právě pro nás, takže se k tomu musel nakonec vyjádřit. Asi se mu líbí, co děláme, a myslel si, že to vymyslíme jinak a snad i nekonvenčně. A to je pro nás také pocta.“

Scénář se vyvíjel, prošel připomínkami ze strany vlády, což prý tvůrce také inspirovalo a bavilo. „Jsme zvyklí dělat pod svojí značkou, případně nás někdo pozve a dá nám důvěru. Tady to bylo jiné, důvěru jsme pochopitelně také dostali, ale vstoupili jsme na neznámou půdu a museli dodržovat určitou etiketu. A tak jsme se třeba něčeho, co se nám líbilo, museli vzdát, ale zase jsme se od toho odrazili a našli jiné řešení,“ uzavírá Petr Forman.
 V publiku by mělo zasednout sedmadvacet evropských komisařů spolu s předsedou Evropské komise Barrosem, ministři české vlády, poslanci, senátoři a další představitelé politického života. Účast přislíbil i exprezident Václav Havel. Celková cena za přípravu i realizaci akce činí přibližně čtyři miliony korun, částka půjde z téměř dvoumiliardového rozpočtu na přípravu a průběh předsednictví.
Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz