4. září 2010 20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Urbanová zpívala v pražské Šárce Libuši

Eva Urbanová v Šárce na archivním snímku z loňského roku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Urbanová v Šárce na archivním snímku z loňského roku | foto: ČTK

PRAHA Tisíce lidí v přírodním divadle v pražské Šárce tleskaly ojedinělému představení opery Libuše v provedení sólistů Národního divadla. Působivé představení mezi vzrostlými stromy s netradičním operním hledištěm s přikrývkami a karimatkami se letos v rámci oslav 90. výročí připojení dnešní Prahy 6 k hlavnímu městu konalo pošesté.

V hlavní roli Libuše vystoupila operní pěvkyně Eva Urbanová. Letošní opera co do počtu účinkujících a statistů podle pořadatelů předčila všechny předešlé.

V dalších rolích opery od Bedřicha Smetany se v roli Přemysla představil Martin Bárta, jako Chrudoš Luděk Vele, Šťáhlava zahrál Aleš Briscein, Krasavu Helena Chalupová, Lutobora Pavel Horáček, Radmilu Kateřina Jalovcová a Radovana Roman Janál.

Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky doprovodil orchestr a sbor opery Národního divadla.

Vstup na představení byl zdarma. Podle pořadatelů dorazilo přes 10.000 lidí. Při prvním představení, kdy v údolí na okraji metropole uvedli pěvci Národního divadla Smetanovu Prodanou nevěstu, čekali organizátoři zhruba 1000 návštěvníků. Přišlo jich však pětkrát tolik. Loni jich na Jakobína od Antonína Dvořáka dorazilo asi 14.000.

"Loňský rekord jsme nepřekonali, lidé patrně nedůvěřovali počasí, které bylo nakonec perfektní," řekla ČTK jedna z pořadatelek Renée Nachtigallová.

Proudy lidí do místa konání akce směřovaly už dlouho před začátkem představení. Mezi návštěvníky bylo mnoho seniorů i rodin s malými dětmi v kočárcích a se psy. V rukách si mnozí nesli spací pytle nebo deky na sezení. U vchodu do areálu se příchozí mísili s herci vystupujícími v rolích kmetů, vladyků a žen z Libušina dvora, k atmosféře lidové operní slavnosti přispívala vůně párků a roznášené pivo.

V šáreckém přírodním divadle se opery hrají od roku 2005. Přírodní divadlo v Šárce v letech 1913 až 1922 uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků; míst k stání bylo 8000. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten i prostorem pro orchestr. Celková hrací plocha obsáhla 4000 metrů čtverečních. Její činnost zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty.

Lidovky.cz, ČTK