Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Úspěšná invaze U2 do domácností: album slyšelo 81 milionů lidí

Kapela U2 nespolupracuje se společností Apple popré. V minulosti vyšla i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela U2 nespolupracuje se společností Apple popré. V minulosti vyšla i... | foto: Reuters

Před měsícem překvapila irská rocková skupina 500 milionů uživatelů iTunes, kterým ve spolupráci s firmou Apple nabídla zdarma ke stažení své poslední album Songs of Innocence. Tento marketingový tah se vyplatil: podle vyjádření zástupce Applu Eddyho Cuea pro časopis Billboard si album poslechlo 81 milionů lidí.

 Eddy Cue, viceprezident firmy Apple pro software a služby, v rozhovoru pro Billboard upřesnil, že album Songs of Innocence získalo 26 milionů kompletních stažení od 9. září, kdy byl volný přístup k albu pro uživatele iTunes oznámen. Do celkového úhrnu 81 milionů bylo započítáno i přehrání a streamování přes iTunes, iTunes Radio a Beats Music.

Cue dodal, že toto číslo vynikne ještě více ve srovnání s tím, kolik lidí si koupilo hudbu U2 od roku 2003, kdy se poprvé objevila na iTunes, do doby před touto velkolepou akcí - bylo to celkem jen 14 milionů lidí.

Eddy Cue, viceprezident firmy Apple pro software a služby, v rozhovoru pro Billboard upřesnil, že album Songs of Innocence získalo 26 milionů kompletních stažení od 9. září, kdy byl volný přístup k albu pro uživatele iTunes oznámen. Do celkového úhrnu 81 milionů bylo započítáno i přehrání a streamování přes iTunes, iTunes Radio a Beats Music.

Cue dodal, že toto číslo vynikne ještě více ve srovnání s tím, kolik lidí si koupilo hudbu U2 od roku 2003, kdy se poprvé objevila na iTunes, do doby před touto velkolepou akcí - bylo to celkem jen 14 milionů lidí.

„Apple je firma, která bojuje za to, aby hudebníci dostali zaplaceno. Nápad, že chtěli dát dárek těm lidem, kteří za hudbu skutečně platí, je krásný a poetický zároveň. A proto jsme za něj velmi vděční,“ vyjádřili se pro Billboard členové U2.

Ze strany kapely ovšem o žádný dar nejde: „O albu zdarma tu není řeč,“ řekl Bono v rozhovoru pro časopis Rolling Stone. „Udělat ho stálo čas a energii. Zdarma pro lidi bylo proto, že za něj Apple zaplatil. Byl to jejich dárek,“ upřesnil leader kapely. O částce, kterou Apple za album zaplatil, se pouze spekuluje.

Možnost stažení alba je až do 13. října, o den později se chystá vydání klasických placených nosičů. Toto vydání bude zahrnovat 10 bonusových tracků, které na iTunes nebyly, včetně šesti akustických verzí písní z alba.

Po nevinnosti přijde zkušenost

U2 už chystají nové album - po aktuálním Songs of Innocence (Písně o nevinnosti) to bude deska s názvem Songs of Experience (Písně o zkušenosti). Na obou albech pracovali současně. „Některé písně (z nového alba) jsou stejně dobré nebo dokonce lepší než ty, které vyšly na albu Songs of Innocence,“ řekl v rozhovoru pro časopis Rolling Stones za kapelu Edge. Kdy bude album dokončené, zatím kapela neoznámila. „Je snad jasné, že co se týče dat, nejsem moc zodpovědná osoba. Zeptejte se Edge,“ řekl Bono. „Album vyjde, až bude hotové,“ dodal Egde. Plánuje se také turné k novému albu, ani jeho detaily však zatím nejsou známy.

Poté, co album Songs of Innocence bylo některým uživatelům doručeno nejen zdarma, ale i bez jejich vědomého vyžádání, což vyvolalo i vlnu nevole, prohlásil manažer kapely Guy Oseary: „Album dostalo sedm procent planety. Možná je to hodně, ale nám se líbí myslet ve velkém.“ Těm, co album nechtějí, Bono vzkazuje: „Když ho nechcete, smažte ho. Tady je link.“

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...