21. února 2012 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V červenci přijede do Prahy Lou Reed

Lou Reed na koncertě v pražském Kongresovém centru v roce 2006 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lou Reed na koncertě v pražském Kongresovém centru v roce 2006 | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V pražském divadle Archa vystoupí 4. července kytarista a zpěvák Lou Reed. Legendární hudebník zahraje skladby od dob svého působení v kapele Velvet Underground až po loňské album Lulu, které loni natočil se skupinou Metallica.

Lou Reed v divadle Archa zahraje v rámci svého letního turné From VU To Lulu. Devětašedesátiletý americký rocker Lou Reed začne své evropské turné 6. června v Lucemburku. Série koncertů zahrnuje kromě pražského vystoupení i několik proslulých festivalů včetně slovenské Pohody. Kromě toho se uskuteční i několik samostatných koncertů ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Dánsku a Německu.

Ve čtyřčlenné doprovodné Reedově kapele zahrají Tony "Thunder" Smith (bubny), Rob Wasserman (basová kytara), Kevin Hearn (klávesy) a Aram Bajakian (kytara).

Album Lulu vyvolalo rozporuplné reakce hudebních kritiků. Nahrávku, která vznikla ve spolupráci Reeda a metalové kapely Metallica, označili někteří za jednu z nejhorších desek loňského roku, jiní ji naopak jmenovali mezi nejlepšími nahrávkami. Sám Reed ji označil za "nejlepší hudbu, kterou kdy udělal".

Lou Reed a Česko

Václav Havel a Lou Reed v Praze v lednu 2005

Václav Havel a Lou Reed v Praze v lednu 2005

Reedovy sólové nahrávky byly dobře známé už v komunistickém Československu, kam ale Reed osobně zavítal až po pádu režimu. Začátkem roku 1990 přijel udělat rozhovor pro časopis Rolling Stone s tehdejším prezidentem Havlem, díky němu zde také neplánovaně zahrál. Ještě několikrát pak v České republice vystoupil, naposledy v roce 2009 na slavnostním večeru pořádaném Václavem Havlem k 20. výročí výročí sametové revoluce. S Havlem si rockový básník, jeden z otců amerického undergroundu a zakladatel slavných The Velvet Underground povídal i v roce 2005 během scénického rozhovoru na pódiu Švandova divadla. Při prosincovém posledním rozloučení s bývalým prezidentem ve strašnickém krematoriu také zazněl Reedův hit Perfect Day.

Reed se narodil v židovské rodině v Brooklynu a v New Yorku prožil většinu života. Po odchodu z The Velvet Underground se vydal na sólovou dráhu, spolupracoval například s Davidem Bowiem nebo Andym Warholem. Vydal téměř tři desítky alb a ve svých textech, které obstojí i bez hudby, často vypráví syrové příběhy o odvrácené straně života.

ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz