30. června 2009 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Kanadě zemřel herec Jan Rubeš, muž mnoha talentů

Jan Rubeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Rubeš | foto: Reprofoto

PRAHA Ve věku 89 let zemřel v pondělí 29. června v Kanadě herec českého původu Jan Rubeš. Byl také kanadským seniorským tenisovým šampionem a vynikajícím taktikem při pauzírovaném mariáši. Před dvěma lety o něm v Kanadě vyšla kniha nazvaná Jan Rubeš - muž mnoha talentů.

Rubeš do Kanady emigroval v roce 1948. Mezi těmi, s nimiž se před filmovou kamerou za svou dlouhou kariéru setkal, byli například John Travolta, Glenn Close, Christopher Plummer, Jude Law, Charlie Sheen, Goldie Hawn, Gene Hackman, Harrison Ford, Roy Scheider a Max von Sydow.

Jan Rubeš se narodil 6. června 1920 v jihočeské Volyni. V roce 1945 absolvoval hudební konzervatoř v Praze, přijal angažmá v Pražské opeře a stal se nejmladším basem opery Národního divadla. O tři roky později byl vybrán, aby reprezentoval na mezinárodním festivalu v Ženevě. Vyhrál hlavní cenu, ale domů se nevrátil. V exilu pak účinkoval ve více než stovce operních i operetních inscenací. V kinematografii prorazil v roce 1984 filmem Petera Weira Svědek, ve kterém účinkoval po boku Harrisona Forda a Kelly McGillis.

V polovině 80. let Rubeš svět opery opustil a stal se především televizním hercem. Jeho druhou doménou byly role v takzvaných béčkových filmech, které čas od času poctila svou přítomností nějaká ta známější hvězda. Na stříbrném plátně i televizní obrazovce ztvárnil téměř stovku postav.

Vystupoval i v rozhlase. V roce 1995 obdržel nejvyšší kanadské státní vyznamenání (Order of Canada), které je udělováno významným světovým osobnostem (Nelson Mandela, Margaret Atwood, Frank Gehry, Václav Havel, Diana Krall, Wayne Gretzky).

"V posledních letech můj strýc už příliš netočil. S manželkou, herečkou Susan Douglas, vychovali tři děti a užívali si odpočinku. V zimě žili v Ontariu, v létě na Floridě," řekl jeho synovec Jan Rubeš. Se jménem svého příbuzného se prý často setkával, když ještě jako pracovník České televize pobýval na zahraničních filmových trzích.

Podle něj jeho strýc po listopadu 1989 svou vlast několikrát navštívil, ovšem poprvé tu byl i s manželkou v době "pražského jara" v roce 1968. V roce 1999 dokonce v pražské Lucerně předával jednoho z Českých lvů.

ČTK