Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vítězem soutěže o návrh pomníku Horákové se stal sochař Faltus

Josef Faltus se svým návrhem pomníku Milady Horákové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Faltus se svým návrhem pomníku Milady Horákové. | foto: ČTK

PRAHA Autorem vítězného návrhu pomníku političky Milady Horákové, popravené komunisty, se stal sochař Josef Faltus. Pomník by měl podle iniciátorů z Nadačního fondu Stránský stát ve Sněmovní ulici v Praze. Soutěže se zúčastnilo 23 autorů, jejich návrhy jsou do pátku vystaveny v Topičově salonu na Národní třídě.

„Milada Horáková je symbolem národní hrdosti a připomínkou vysokých lidských a společenských hodnot, jako jsou morálka, čest a odvaha bojovat za svá práva. Jsem přesvědčen, že právě tyto atributy jsou v dnešní době pro český národ podstatné,“ řekl Martin Jan Stránský z Nadačního fondu Stránský.

Pomník má být připomínkou češství

Podle dřívějších vyjádření Stránského by pomník měl být v životní velikosti. „Milada Horáková bude stát právě ve Sněmovní ulici jako připomínka pravého češství všem politikům, kteří nemalou měrou rozhodují o našem osudu,“ uvedl. O vytvoření pomníku usiluje kromě Stránského také Klub dr. Milady Horákové.

Kromě vítěze porota ocenila další dva návrhy - od týmu Tomáše Růžičky a Pavly Kačírkové a týmu Jana Kováříka a Jana Proksy. K členům poroty mimo jiné patří sochař Jan Hendrych, architekti Jan Kerel a Štěpán Špoula, historik architektury Zdeněk Lukeš a historik umění Jaromír Zemina.

Josef Faltus se svým návrhem pomníku Milady Horákové.

Josef Faltus se svým návrhem pomníku Milady Horákové.

Praha 1 v dubnu odmítla vyhlásit architektonickou soutěž na návrh pomníku, někteří zastupitelé se prý obávali, že by ho městská část musela i zaplatit. Peníze na pomník se snaží vybrat nadační fond. Přispět lze přes internetovou stránku nadačního fondu, kde jsou i další informace. Na účtu je zatím přes 37.000 korun.

Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901 až 1950) byla popravena komunisty po vykonstruovaném procesu. K poctě Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy věznice a soudu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...