3. července 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Všichni dobří rodáci nebo Ikarie. Američané poprvé uvidí klasické české filmy

Ikarie XB 1 (1963, restaurováno 2016) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ikarie XB 1 (1963, restaurováno 2016) | foto: NFA

Národní filmový archiv uzavřel významnou smlouvu s distribuční společností Janus Films, díky níž se seznámí s českou filmovou klasikou diváci v celé Severní Americe.

Spalovač mrtvol, Marketa Lazarová, Všichni dobří rodáci, Tři oříšky pro Popelku - i tyto tituly jsou mezi více než třiceti klasickými českými filmy, které uvidí diváci v kinech i na DVD v USA a Kanadě. Umožní to nová smlouva, kterou uzavřel ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant s distribuční společností Janus Films.

Snímek Ze soboty na neděli (1931).
Snímek Tři oříšky pro Popelku (1973). Libuše Šafránková jako Popelka.

“Smlouvu jsme podepsali symbolicky tento týden v Bologni na festivalu Il Cinema r Ritrovato, kam se každoročně sjíždějí filmoví znalci z celého světa, nejen aby se podělili o archivní objevy, ale také aby promýšleli způsoby, jak nejefektivněji filmové dědictví zpřístupňovat. Klasické české filmy jsou dnes v USA stále žádanější také díky české retrospektivě, kterou jsme měli letos v dubnu v Muzeu moderního umění v New Yorku. Postupně rozšiřujeme zájem zahraničních diváků i na filmy mimo novou vlnu, takže ve smlouvě máme i tituly jako je Radokova Daleká cesta nebo Machatého Ze soboty na neděli.”

Janus Films stojí i za The Criterion Collection, respektovaným vydavatelem DVD a Blu-ray disků. V této prestižní edici se budou postupně objevovat všechny filmy, na které NFA nyní podepsal smlouvu, a v jednání jsou už další tituly. Criterion je trvale garantem vysoké kvality a jeho disky jsou oblíbené po celém světě.

“Dlouhodobě si vážíme toho, že můžeme distribuovat některé zásadní filmy československé nové vlny, nyní jsme navíc nadšeni ze spolupráce s Národním filmovým archivem, díky níž nabídneme americkým divákům ještě širší výběr významných děl české kinematografie. Národní filmový archiv je nedocenitelným partnerem nejen díky prvotřídní péči a restaurování, ale také díky tomu, že nám stále objevuje pozapomenuté poklady české kinematografie režisérů, kteří možná nejsou dnes tak známí, ale jejichž díla jsou stále platná.” říká Peter Becker, prezident The Criterion Collection.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz