23. března 2016 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vychází další román o olomouckých detektivech od Nejsvětější Trojice

Tým detektivů od Nejsvětější Trojice: Stanislav Majer (kpt. Pavel Mráz), Klára... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým detektivů od Nejsvětější Trojice: Stanislav Majer (kpt. Pavel Mráz), Klára... | foto: ČT

Knižně v těchto dnech vychází román Michala Sýkory Ještě není konec, který představí další příběhy olomouckých detektivů od Nejsvětější Trojice. Dva předcházející romány se staly předlohou úspěšných televizních adaptací, které ČT uvedla pod názvy Případ pro exorcistu a Modré stíny. Třetí televizní série s názvem Pět mrtvých psů bude mít premiéru 10. dubna.

Nejnovější román se vrací k případu z roku 1987. Tehdy se v době na konci prázdnin stane dvanáctiletá Hana stane svědkem šokující vraždy. Příslušníci Veřejné bezpečnosti pachatele nápadně rychle zadrží, přičemž Hanino tvrzení, že vrahem byl ve skutečnosti podivný zelený přízrak, ze všeho nejvíc připomínající vodníka z Erbenovy Kytice, nikdo nebere vážně.

Michal Sýkora: Ještě není konec

Michal Sýkora: Ještě není konec

Policejní komisařka Marie Výrová se zpočátku jen ze zvědavosti začne začne zabývat touto čtvrt století starou vraždou, brzy však začne mít pocit, že se tehdejší vyšetřovatelé dopustili řady chyb a že podezřelých může být mnohem víc. Komisařka a její tým se vydávají pátrat po tom, kdo je skutečným pachatelem zločinu, který zcela rozvrátil kdysi prominentní rodinu věhlasného místního lékaře?

Michal Sýkora (* 1971)

Michal Sýkora (nar. 1971) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, kde od roku 1998 působí na Katedře divadelních a filmových studií. Kromě vědecké práce a odborného publikování se také dlouhodobě zabývá žánrem detektivky, s kolektivem studentů připravil k vydání dvoudílnou monografii Britské detektivky: od románu k televizní sérii (2012 a 2013). V roce 2012 vydal úspěšný detektivní román Případ pro exorcistu O rok později vyšlo pokračování řady s názvem Modré stíny. Oba díly, stejně jako jeho nová kniha jsou předlohou televizní série, kterou pod souborným názvem Detektivové od Nejsvětější Trojice postupně uvádí Česká televize (scénář Petr Jarchovský a Michal Sýkora, režie Jan Hřebejk a Viktor Tauš).

Spisovatel Michal Sýkora.

Spisovatel Michal Sýkora.

„Michal Sýkora ve svých knihách, které skvěle naplňují nesnadný žánr detektivky, vždy zároveň vypráví o podstatě lidské povahy. Vypráví o nás samotných, o kořenech, z nichž vyrůstá plevel, který nás hrozí zadusit. Jeho postavy a zápletky, jakkoli poučené kulturou britské detektivní školy, vyrůstají z našeho historického substrátu, z naší krajiny a z našich povah. Michalovi zločinci nejsou vyfabulovaná monstra, a právě proto jsou děsiví,“ říkají scenárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk, „Prostřednictvím napínavého a vtipného vyprávění získáváme překvapivě ostrý pohled na realitu, kterou sami žijeme, a na protivenství, kterým musíme čelit. Zlo, jemuž vzdoruje policejní vyšetřovatelka Marie Výrová, totiž nepřebývá ve vybájených světech. Je to drak, kterého musíme dnes a denně zabíjet sami v sobě,“ dodávají.

Stanislav Majer v seriálu Pět mrtvých psů.

Stanislav Majer v seriálu Pět mrtvých psů.

Další z románů Michala Sýkory se na vydání teprve chystá, existuje už ale jeho televizní podoba v režii Jana Hřebejka, které bude mít pod názvem Pět mrtvých psů na obrazovkách premiéru 10. dubna. V této sérii je detektivní tým Marie Výrové přivolán k neobvyklému případu v zoologické zahradě, odkud zmizeli tři živí medvědi. Když během nočního přepadení ostrahy organizovanou skupinou maskovaných pachatelů zemře vrátný, rozjíždí se rozsáhlé pátrání po možných motivech bizarní loupeže velkých šelem. Stopy vedou k organizátorům psích zápasů a k nelegálním obchodníkům se vzácnými zvířaty a černému trhu s produkty tradiční asijské medicíny. Prověřováni jsou zejména zaměstnanci zoologické zahrady, u kterých existuje podezření z napojení na organizovaný zločin.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč