16. prosince 2009 20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výsledky ankety Kniha roku už zítra v Lidových novinách

Knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy | foto: Shutterstock

PRAHA Výsledky najdete v sobotních Lidových novinách. Anketa LN Kniha roku je nejdéle trvající a nejrozsáhlejší knižní anketou mezi spisovateli, vědci, umělci, intelektuály a veřejně činnými osobnostmi.

Tradice předvánoční ankety Lidových novin trvá již 81 let. Premiérová anketa proběhla v roce 1928 a jejím prvním respondentem byl T. G. Masaryk.

Letos LN oslovily asi 500 respondentů s prosbou, aby jmenovali ze své četby jednu až tři knihy z letošní či loňské produkce, které považují za nejhodnotnější.

400 titulů
Odpovědí se sešlo kolem 220. V anketě neexistují žádné předběžné nominace ani žánrová omezení. Celkem respondenti letos jmenovali téměř 400 titulů beletrie, poezie i naučné literatury, které vybírali z desetitisíců knih vydaných letos a vloni. Shoda více respondentů na jednom titulu je při takové šíři ankety velice nepravděpodobná – přesto se na letošní knize roku shodlo 11 respondentů.

Mimořádné vydání přílohy Orientace, nazvané Kniha roku, přinesou Lidové noviny v sobotu 19. prosince. Příloha přinese na dvanácti stránkách nejen jednotlivé anketní odpovědi a výsledky hlasování, ale také řadu recenzí, rozhovorů a anotací knih. Na webové stránce www.lidovky.cz/kniharoku pak vyjdou všechny anketní odpovědi v plném znění.

Daniela Iwashita, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz