27. března 2014 12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Za nekonečno a dál... Restaurovaná 2001: Vesmírná odysea jde do kin

2001: Vesmírná odysea, Stanley Kubrick | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 2001: Vesmírná odysea, Stanley Kubrick | foto: Reprofoto

PRAHA V Městské knihovně v Praze má dnes večer premiéru digitální, restaurovaná verze filmu režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka 2001: Vesmírná odysea. Kultovní sci-fi film a jeden z mezníků světové kinematografie, ve kterém se diváci vydají na takřka tříhodinovou fascinující pouť vesmírem, vstupuje do kin v rámci Projektu 100.

Podle hlavního dramaturga pořádající Asociace českých filmových klubů Jana Jílka se tento snímek z roku 1968 musí vidět na velkém plátně, jen tak totiž náležitě vynikne každý detail. "Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek," zdůraznil Jílek.

2001: Vesmírná odysea, Stanley Kubrick

2001: Vesmírná odysea, Stanley Kubrick

V Projektu 100, který asociace každoročně pořádá od roku 1995, zastupuje snímek 2001: Vesmírná odysea evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke," uvedl Jílek.

Unikátní triky, efekty i hudba

Vesmírná odysea vypráví příběh odehrávající se v rozpětí milionů let. Začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka - dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí. Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí. Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny.

Film je i dnes úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jejichž vyznění umocňuje hudba Arama Chačaturjana, Györgye Ligetiho, Richarda a Johanna Strausse.

Projekt 100 zahájila koncem ledna digitalizovaná verze kultovní filmové eseje Koyaanisqatsi. Dalšími příspěvky budou v květnu legendární Pulp Fiction: Historky z podsvětí a v létě Ostře sledované vlaky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz