13. března 2012 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žáci získali díky čtení peníze na sportovní vozík

Vozíčkář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Františkovi je nyní třicet let. Až do svých dvaceti žil úplně obyčejně. Život mu naprosto změnila jeho láska – jízda na motorce. Při nehodě si totiž zlomil páteř a poškodil míchu. Ochrnul na dolní končetiny, a pohybuje se tudíž pouze na vozíku. Nicméně František je bojovník, nevzdal se a se svým osudem se snaží vyrovnat po svém.

Dlouhou dobu chodil na rehabilitace, udělal si řidičský průkaz na ruční ovládání auta, které se pro jeho samostatný život stalo nezbytností, začal znovu pracovat. Snaží se žít tak, jako před úrazem. Také ho vždy bavilo sportovat – na vozíku je to ale obtížnější. I tak založil s kamarádem florbalové družstvo a reprezentuje Českou republiku v basketbalu vozíčkářů. Všechny sportovní aktivity pomáhají Františkovi zmírňovat jeho handicap a navíc se díky nim dostane více mezi lidi. Pomohly mu také děti zapojené do Čtení pomáhá. Načetly mu totiž částku 40 tisíc korun, která mu chyběla na to, aby si mohl pořídit speciální sportovní vozík.

V současné chvíli je do projektu Čtení pomáhá zapojeno téměř 90 tisíc dětí základních a středních škol, kterým se mezi charity podařilo čtením rozdělit necelých 11 miliónů korun. Čtenář, který přečte knihu ze seznamu na stránkách www.ctenipomaha.cz, obdrží padesátikorunový kredit, který věnuje na konkrétní charitativní projekt. V každou chvíli mají děti na výběr z 10 různých charit. Aktuálně mohou přispívat např. na vzdělávání seniorů ve znalosti moderních technologií, na letní tábor pro děti ze sociálně slabších rodin či na podporu Dětského krizového centra.

Lidovky.cz