26. února 2011 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žádné paneláky, Prager chtěl mít z Prahy město nad městem

Budova Radia Svobodná Evropa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Radia Svobodná Evropa | foto: Lidové noviny

PRAHA V budově bývalého Federálního shromáždění, později rádia Svobodná Evropa a nyní budově Národního muzea začíná výstava díla architekta Karla Pragera.

Podívat se do budovy bývalého Federálního shromáždění v Praze bylo čtyřicet let téměř nemožné. Nejprve místní chodby patřily politikům, pak odtud vysílalo Rádio Svobodná Evropa. Až když objekt v roce 2009 převzalo Národní muzeum a přestěhovalo sem část expozic a kanceláří, mohli dovnitř začít proudit milovníci historie.

K tématu:

Nejen pro ně je teď připravena výstava Město nad městem – vize Karla Pragera, která má připomenout historii a výjimečnost budovy i další díla a život slavného architekta. "Výstava potrvá do 17. dubna, jejím hlavním exponátem je sama budova bývalého parlamentu," poukazuje Ivana Havlíková z Národního muzea.

V několika místních sálech si lidé mohou prohlédnout reprodukce materiálů použitých k výstavbě, počítačové animace modelu Federálního shromáždění či filmové projekce. Část výstavy se věnuje také nikdy neuskutečněnému Pragerovu dílu.

Město nad městem jako protiklad k panelákům
"Představíme originální modely a plány k experimentální bytové výstavbě v Praze ze 70. let minulého století.

Federální shromážděníPrager ji navrhl jako určitý protiklad k tehdejším panelákům. Používal princip makrostruktury – tedy rozšiřování města nikoli do šířky, ale formou určité nástavby. Proto město nad městem," poukazuje kurátorka výstavy Lenka Lednická z Centra pro středoevropskou architekturu. Na Pragerovy další návrhy, například bytovou výstavbu v pražských Košířích, však nikdy nedošlo. "Problém představoval nedostatek financí, materiálu i pracovních sil," říká Lednická.

Nejstarší část nové budovy Národního muzea, projektovaná Jaroslavem Rösslerem, byla dostavěna v roce 1938 a sloužila jako Pražská burza peněžní a zbožní. Až v roce 1966 vytvořil Prager svůj první návrh domu nad domem.


Projekt bytů v Košířích

Politiky měla nahradit kultura
"Na jeho základě byla vystavěná mostní konstrukce s kancelářemi pro poslance Federálního shromáždění," připomíná Havlíková. Podle ní Prager od začátku počítal s tím, že politiky v budově brzy vystřídá některá z kulturních institucí.

Federální shromážděníČekání se však protáhlo na desítky let. Budovu dodnes spíš než Češi obdivují cizinci. "Je to generační problém. Lidem spíš než architektura budovy vadí její dřívější využití. Cizinci z pražských staveb 20. století ale nejvíc obdivují právě novou budovu Národního muzea a Novou scénu Národního divadla," říká konzultantka výstavy architektka Radomíra Sedláková.

Veronika Fejtková