19. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zafungují Vánoce? Nejdražší Lada je po měsíci opět v aukci

Josef Lada: Ponocný, 1947 (výřez) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Lada: Ponocný, 1947 (výřez) | foto: Galerie Národní 25

PRAHA Obraz Josefa Lady Ponocný z roku 1947 byl na konci listopadu vydražen za 1,2 milionu korun. Teď je jeho vyvolávací cena o 300 tisíc korun vyšší.

Dnes ve 22 hodin má skončit internetová aukce obrazu Josefa Lady Ponocný s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun. Pokud se pro kvaš na papíře z roku 1947 najde kupec, po necelém měsíci se nejméně o 300 tisíc korun posune nejvyšší částka zaplacená v aukci za dílo Josefa Lady.

Čerstvý rekord totiž drží právě Ponocný, který se na aukci Dorothea letos 24. listopadu prodal za 1,2 milionu korun. Startoval tehdy na 500 tisících korun. Kupec musel zaplatit ještě aukční přirážku, která činila 20 procent, tedy 240 tisíc korun. 

Podle vyjádření znalce Michala Šimka jde o unikátní dílo mimo jiné proto, že v něm Lada poetickou noční scénu netypicky umístil do městského prostředí.

Josef Lada

Narodil se 17. prosince 1887 ve středočeských Hrusicích. Rodnou obec opustil už jako třináctiletý. Odešel do Prahy, kde začínal jako malíř pokojů a později se učil knihařem. Navštěvoval také kurzy kreslení na uměleckoprůmyslové škole a první úspěchy se svými obrázky slavil v časopisech už před první světovou válkou. Ve 20. letech už byl uznávaným karikaturistou. Ladovy typické kresby doprovázejí i jedno z nejznámějších děl české literatury, Osudy Dobrého vojáka Švejka. Lada zemřel tři dny před svými 70. narozeninami, 14. prosince 1957.

Současnou aukci, v níž cena Ponocného začíná na 1,5 milionu korun, pořádá Galerie Národní 25. K obrazu je přiložena i kopie dopisu Josefa Lady původnímu majiteli obrazu, redaktoru Mladé fronty F. K. Zemanovi ze září 1954.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz