Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Záznam z koncertu? Ne, první zachycení Beatles je na policejním náborovém videu

Beatles na  obalu alba Abbey Road | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beatles na obalu alba Abbey Road | foto: reprofoto

John Lennon a Paul McCartney, zakládající členové kapely Beatles, sledují v roce 1958 policejní přehlídku v Liverpoolu. Video z přehlídky bylo použito jako součást projektu pro nábor nových policejních kadetů. Pravost videa potvrdil i Michael McCartney, bratr Paula.

Náborové video liverpoolské policie z roku 1958 má přes čtyřicet minut a na dnešní poměry je spíše úsměvné. Vše končí velkou slavnostní policejní přehlídkou. V čase 34 minut a 32 sekund jsou na malé střeše zahradního domu vidět tři postavy. V domě bydlel McCartney a postavy na střeše mají být on, jeho bratr Michael a John Lennon. „To rozhodně můžeme být my. Každý rok jsme vytáhli židle nahoru na střechu zahradního domku a sledovali to představení. Navíc přítel Johna Lennona, Pete Shotton, byl policejní kadet,“ sdělil pro Liverpool Echo Michael McCartney. „Rád se koukám na staré snímky o Liverpoolu. Při záběrech na dům číslo 20 na Forthlin Road mi došlo, že ten dům je Paula McCartneyho. Skoro jsem spadl ze židle,“ sdělil Peter Hodgson, nálezce videa a fanoušek „Brouků“. Pokud jsou to opravdu oni, tak Paulovi v té době bylo šestnáct let a John byl čerstvě dospělý.


Barry Miles napsal biografii Paula McCartneyho nazvanou Po mnoha letech (česky 2001, Volvox Globator). V ní Paul vzpomíná, že každý rok opravdu seděli na střeše a sledovali policejní přehlídku. Rok 1958 má pro Beatles dále význam ještě tím, že v tomto roce Paul, John a George natočili svou vůbec první nahrávku. Tehdy ještě jako skupina The Quarrymen.

Z filmu The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Z filmu The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Členové ČSSD na volebním sjezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Členové ČSSD na volebním sjezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Členové ČSSD na volebním sjezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...