22. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Záznamy pamětníků nyní i obrazem. Post Bellum a ČT budují obří archiv

Z cyklu Raport o velké válce. Díl Zabloudila kulka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z cyklu Raport o velké válce. Díl Zabloudila kulka. | foto: ČT

Post Bellum začíná spolu s Českou televizí vytvářet dosud největší audiovizuální pamětnický archiv u nás. Cílem projektu je v průběhu několika let nahrát stovky životních svědectví pamětníků zlomových momentů 20. století - válek, holokaustu, diktatur. ČT zároveň dokončuje dokumentární cyklus Raport o velké válce, kroniku zážitků českých vojáků za první světové války.

Už od roku 2001 buduje společnost Post Bellum veřejně přístupnou sbírku Pamět' národa (www.pametnaroda.cz), která k dnešnímu dni obsahuje takřka tři tisíce audio nahrávek pamětníků minulého století a patří k největší sbírce svého druhu v Evropě. Projekt s Českou televizí představuje audiovizuální obdobu této sbírky a bude stejně jako tato sloužit zejména novinářům, historikům, ale také široké veřejnosti jako unikátní zdroj životních a historických svědectví o minulém století.

Natáčet se bude speciální "nerušivou" technikou

"Díky osvíceným mecenášům se nám podařilo vybudovat mobilní nahrávací studio a zakoupit Oskary ověnčenou filmovou techniku Eye Direct, což nám umožňuje nahrávat pamětníky v jejich domácím prostředí s minimem rušivých vlivů," říká dokumentarista Viktor Portel, který je vedoucí projektu. "Eye Direct je založen na principu polopropustných zrcadel a natáčený pamětník se tak nemusí dívat do kamery, ale přímo do tváře dokumentaristy, což je zejména pro staré pamětníky velice mnohem komfortnější a přirozenější způsob natáčení. Diváci mají ale zároveň pocit, že se pamětník dívá přímo na ně, což je ve výsledku velice působivé."

Do konce roku plánuje Post Bellun natočit prvních 86 pamětníků. První portréty pak budou k vidění v rámci slavnostního předání Cen Paměti národa 17. listopadu v Národním divadle. V jednání je také o televizní vysílání dokumentárního seriálu Příběhy 20. století, který představí strhující svědectrví pamětníků široké veřejnosti.

Raport o velké válce přinese příběhy rodin vojáků

Historické téma bude mít i cyklus České televize nazvaný Raport o velké válce. Jde o jakousi kroniku, která vzniká u příležitosti stého výročí vypuknutí první světové války jako hold české dokumentaristiky lidem a událostem, na které by se nemělo zapomenout.

Z natáčení cyklu Raport o velké válce. Kameraman Miroslav Janek.

Z natáčení cyklu Raport o velké válce. Kameraman Miroslav Janek.

Cyklus Raport o velké válce je mozaikou zážitků českých vojáků. Dokument sleduje vojáky od prvních vražedných výstřelů v Sarajevu, při postupu v srbských horách, v pekle Haliče, za vysilujících italských ofenzív nebo během strhující legionářské anabáze ruskou Sibiří. "Hrdiny projektu jsou naši pradědové, kteří na vlastní kůži zakoušeli nejrůznější válečné hrůzy a prožívali i drobné, ale o to podstatnější radosti," říkají autoři projektu režisér Pavel Štingl a producentka Jarmila Poláková. "Je až pozoruhodné, jak silné jsou některé rodinné legendy ve vztahu k první světové válce. Nejeden voják svou hrdinskou výjimečností rozhodl o často ne zcela jednoduchém osudu své rodiny v běhu dvacátého století. Každý díl by proto měl na příběhu jedné rodiny ukázat, a to někdy až detektivním způsobem, jak pozoruhodné a státotvorné osudy to byly. V pořadu budou využity dosud nezveřejněné fotografie ze soukromých archivů, unikátní filmové záběry i dobové frontové písně," dodávají tvůrci.

Za kamerou dokumentárního cyklu ČT stáli Miroslav Janek a Karel Čtveráček, projekt má celkem 12 dílů a do vysílání by měl být nasazen letos na podzim.

hepHedvika Petrželková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!