8. dubna 2009 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zeměplocha pojmenovala ulice

Sir Terry Pratchett | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sir Terry Pratchett | foto: Reprofoto

PRAHA Terry Pratchett, autor série Úžasná Zeměplocha, se zúčastnil slavnostního odhalení několika ulic ve městě Wincantonu v hrabství Somerset, které jsou pojmenovány podle jeho fiktivního knižního světa. Sir Pratchett s úsměvem přivítal ulice Peach Pie Street a Treacle Mine Road.

Anglický fantasy spisovatel zmínil, že je to pro svět, který vytvořil, velká pocta. Město Wincanton je přitom propojeno s fiktivním místem Ankh-Morpork ze zeměplošského titulu z roku 2002. Stavař a autor nápadu George Wimpey požádal obyvatele Wincantonu, aby hlasovali pro jeden ze čtrnácti nových názvů ulic ze seznamu, který sestavil sám Pratchett. "Myslím, že je to skvělý nápad. I když si teď nemůžu pomoct a pořád přemýšlím nad tím, jak blízko k sobě fikce z fantasy knih a realita mohou mít," říká Wimpey.

Radní Colin Winder, bývalý starosta Wincantonu, je nápadem nadšený: "Spojitost se Zeměplochou je pro naše město jistě zajímavá a prospěšná a mohla by pomoci i místní ekonomice. Znám dokonce tři rodiny, které se sem přestěhovaly jenom díky tomuto podivuhodnému spojení."

Sir Terry Pratchett, OBE, celým jménem Terence David John Pratchett (* 28. dubna 1948), je anglický autor fantasy, známý především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha. V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu „mám podezření, že 'službu literatuře' prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat“. V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na universitě ve Warwicku. 1. ledna tohoto roku jej královna Alžběta II. jmenovala rytířem, díky čemuž může Pratchett používat titul sir. Do češtiny jeho dílo překládá Jan Kantůrek.

Trailer k fimu Otec prasátek (Hogfather), který byl natočen na motivy novely Terryho Pratchetta v roce 2006:

jk, Lidovky.cz