27. února 2009 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel další bubeník Katapultu

Olda Říha je posledním členem skupiny Katapult. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olda Říha je posledním členem skupiny Katapult. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Ve věku 59 let zemřel bubeník Karel "Káša" Jahn, naposledy bubeník skupiny Katapult. Informaci potvrdil hudební publicista Petr Korál. Pro skupinu je to další rána během krátké doby. V lednu tohoto roku zemřel baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář.

Jahn nahradil v Katapultu loni v únoru zesnulého Anatoli "Tolju" Kohouta.

Karel "Káša" Jahn představoval s Jiřím Kornem (baskytara, zpěv) a Zdeňkem Juračkou (sólová kytara) základní trojlístek legendární rockové formace Rebels, založené v roce 1967. Rebels byli vedle kapel Blue Effect, Flamengo a Framus Five špičkou tehdejšího avantgardního rocku, ale vzhledem k začínající normalizaci skupina začátkem roku 1970 zanikla. Jiří Korn v 90. letech činnost Rebels na čas oživil. O úmrtí Jahna jako první informovalo Rádio Beat.

Členové kapely Olympic (zleva) Milan Broum, Jiří Valenta a Petr Janda přicházejí na poslední rozloučení s baskytaristou hudební skupiny Katapult Jiřím Šindelářem, které se uskutečnilo 10. ledna v Čechticích na Benešovsku.

V roce 1974, kdy byly pro muzikanty zavedeny povinné kvalifikační zkoušky, se Jahn rozhodl emigrovat. Ve Švýcarsku vytvořil s baskytaristou Jiřím Kozlem rytmické duo. Zpočátku si vydělávali hraním po nočních lokálech, později jazzem. Se skupinou Revival Jazzmen Prague získali renomé zejména v Německu. V roce 1978 pak spolu založili rockovou skupinu The Crown. Kromě toho Jahn vyučoval 17 let hře na bicí a působil například v jazzovém projektu americké zpěvačky Very Love.

Pro skupinu Katapult, která v současné době nehraje, to znamená další ránu osudu. Letos v lednu dva dny po svých 60. narozeninách zemřel baskytarista Katapultu Jiří Šindelář.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!