2. června 2019 14:32, aktualizováno 3. 6 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel Romek Hanzlík, vůdčí duch české alternativy

Romek Hanzlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romek Hanzlík | foto: archiv Romka Hanzlíka

V sobotu 1. června zemřel po těžké nemoci hudebník, fotograf, hudební producent a manažer Jaromír „Romek“ Hanzlík. Bylo mu 57 let. Svým širokým záběrem výrazně ovlivnil českou alternativní hudební scénu.

Nejprve tak činil jako aktivní hudebník. V 80. letech byl kytaristou vůbec nejoriginálnější české punkové kapely FPB z Teplic, poté přešel do dodnes existujících Už jsme doma. S touto profesionální a i na světové alternativní scéně velmi respektovanou skupinou objel mnoho zemí světa, zúčastnil se mimo jiné několika jejich amerických turné a ze svého cestování vytěžil materiál pro svěží knižní cestopis.

Když s drahou profesionálního hudebníka skončil (a kytaru z pouzdra v následujících letech vytahoval jen při občasných koncertních připomínkách FPB), postavil se na pomyslnou druhou stranu hudebního provozu, totiž jako manažer a organizátor. Jeho agentura Alternative Music Production zastupovala v průběhu let dlouhou řadu kapel a muzikantů z české špičky nezávislé scény, počínaje „domovskými“ Už jsme doma přes Psí vojáky, Garage, Plastic People of the Universe, Jablkoň, Dunaj, až třeba po zpívajícího herce Jiřího Schmitzera.

S mnohými zastupovanými hudebníky pojil Hanzlíka blízký osobní vztah, například s Filipem Topolem, jehož předčasné úmrtí jej inspirovalo k sepsání scénáře a produkci životopisného dokumentu o Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety, který natočil ve spolupráci s také nedávno zemřelým režisérem Václavem Kučerou.

Jedním z jeho manažerských cílů bylo představovat českou hudbu v zahraničí, což se mu dařilo zejména pod hlavičkou série turné Czech Music On The Road. Díky ní české kapely slyšeli například ve Francii, Nizozemí, Pobaltí, na Balkáně, v Japonsku či v Austrálii.

Hanzlík byl také iniciátorem a producentem mnoho let existujícího projektu Slet bubeníků, na jehož turné se v neobvyklých kombinacích a se speciálně připraveným repertoárem představovali nejlepší domácí i zahraniční hráči na rozličné bicí nástroje.

Během své tvůrčí dráhy Romek Hanzlík vymyslel a držel při životě řadu hudebních festivalů a koncertních cyklů. S organizací Unijazz, jejímž byl členem, se výraznou měrou podílel na přehlídkách Alternativa, Boskovice a Bohnice, sám mimo jiné dlouhá léta dramaturgoval a vedl festival Eurotrialog nebo Mezinárodní víkend žen.

Do České republiky dovezl řadu umělců ze zahraničí, počínaje rock´n´rollovými klasiky Jerrym Lee Lewisem a Little Richardem až po čerstvé hvězdy bluesové scény Larkin Poe, jejichž letošní vyprodaný březnový koncert v pražském Paláci Akropolis byl poslední akcí, kterou stačil kompletně připravit.

Poslední rozloučení s Romkem Hanzlíkem se koná v pátek 7. června ve 14 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria.

obzOndřej Bezr
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!