19. března 2017 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Zhaslo jedno z mých největších světel‘. Osobnosti vzpomínají na Chucka Berryho

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Chuck Berry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chuck Berry | foto: Reprofoto

NEW YORK/LONDÝN Zpráva o smrti americké rokenrolové legendy Chucka Berryho vyvolala záplavu reakcí a vzpomínek na sociálních sítích. Kytarista Keith Richards o něm například napsal, že zhaslo jedno z jeho největších světel. S díky za jeho hudbu na něj vzpomínal i Mick Jagger. Pro Bruce Springsteena byl Berry "největší autor rokenrolu všech dob".

„Jsem hrozně smutný ze zprávy, že Chuck Berry odešel. Chtěl bych mu poděkovat za všechnu tu hudbu, která nás inspirovala,“ uvedl na twitteru Mick Jagger. Podobně se vyjádřili i další členové skupiny Rolling Stones, která do svého repertoáru převzala některé Berryho nesmrtelné skladby. „Zhaslo jedno z mých největších světel,“ povzdechl si například kytarista Keith Richards.

„Bůh mu žehnej,“ uvedl kromě jiného bubeník Ringo Starr ze slavné kapely Beatles, která také hrála Berryho písničky jako například „Rock and Roll Music“. Už zesnulý John Lennon o Berrym řekl, že „kdyby měl rokenrol dostat jméno, bude to Chuck Berry“.

Památku rokenrolové ikony uctili dále například Joan Jettová, Greg Allman, Lennie Kravitz, Keith Urban či Huey Lewis. Bob Dylan nazval Berryho „Shakespearem rokenrolu“.

„Jsem tak smutný, že odešel Chuck Berry - velká inspirace. Bude chybět každému, kdo miluje rokenrol,“ reagoval Brian Wilson z The Beach Boys. „Byl nesporným králem,“ vzdal čest zesnulému kytarista Guns N’ Roses Slash.

„Byl víc než legenda, byl zakládajícím otcem. Jeho vliv můžete slyšet v každé rokenrolové kapele mojí generace,“ poznamenal Rod Stewart.

Smutek a dojetí neskrývaly ani další osobnosti. Jako jeden z prvních reagoval spisovatel Stephen King: „Zemřel Chuck Berry. To mi láme srdce, ale 90 let není špatné na rokenrol.“ Truchlí i astronaut Scott Kelly, herec Arnold Schwarzenegger a členové baseballového týmu z Berryho rodného města St. Louis ve státě Missouri.

„Ten člověk byl neoddělitelný od své hudby - oba byli naprosto originální a výrazně američtí. A cestou změnil naši zemi a historii populární hudby,“ konstatoval bývalý americký prezident Bill Clinton.

19.března 2017 v 00:40, příspěvek archivován: 19.března 2017 v 10:44

Chuck Berry was rock's greatest practitioner, guitarist, and the greatest pure rock 'n' roll writer who ever lived.

Když americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal v roce 1977 do vesmíru sondy Voyager I a II, bylo na jejich palubě album, které mělo vysvětlit případným mimozemšťanům pozemskou hudbu. Obsahovalo jednu rockovou skladbu, a to Berryho Johnny B. Goode, poznamenala agentura AP.

Chuck Berry složil v 50., 60. a 70. letech 20. století vedle písně Johnny B. Goode řadu mnoho dalších hitů jako Maybellene, Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, School Days, My Ding a Ling, Thirty Days, No money down, Rock and Roll Music a Carol Legendární muzikant Berry vystoupil dvakrát také v Česku, a to v roce 1996 v Brně na jednom předvolebním mítinku a v lednu 2005 v pražské Lucerně.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz