Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Kyberatakům na Pentagon má bránit i český projekt

Česko

PRAHA Výzkumy českých vědců s největší pravděpodobností ještě letos využije americká armáda v ochraně počítačových sítí před kybernetickými útoky. Jde o jeden z výzkumných projektů, o který Američané projevili zájem v rámci spolupráce českých a amerických vědců.

Činnost českých kybernetiků sleduje americká armáda dlouhodobě, řekl Michal Pěchouček, zástupce vedoucího katedry kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Podle něj čeští počítačoví odborníci nyní vyvinuli určité algoritmy, které mají chránit před útoky hackerů a teroristů napadajících počítačové sítě. České výsledky se zamlouvají americkému ministerstvu obrany.

„Byly pozitivně přijaty Pentagonem. Teď je zkoumají, pracují s nimi. Tyto algoritmy jsou blízko reálnému použití a předpokládáme, že budou v reálných aplikacích nasazeny v blízké době, myslím, že letos,“ uvedl Pěchouček.

Přiblížil, že vědci pracovali na vývoji sofistikovaných programů, které sledují posílaná data přes internet a odhadují, zda by mohla být ve virtuálním prostoru nebezpečná. Pěchouček je nebo byl zapojen do více než dvaceti projektů financovaných americkými obrannými a vládními agenturami od roku 1999. V prosinci skončil podle něj jiný výzkumný projekt českých vědců pro Federální úřad pro letectví (FAA). Úřad je zodpovědný za bezpečnost letového provozu v USA.

Cílem bylo vyzkoušet metody bezpilotního letu pro řízení civilních letadel.

„To je vysoce výzkumná činnost. Rýsují se další možnosti spolupráce. Doufáme, že Federální úřad pro letectví naše algoritmy převezme a bude je implementovat do svých procesů letového řízení,“ řekl Pěchouček.

Čeští vědci podle něj zkoumali řešení problémů, které se mohou v letovém provozu nad Amerikou vyskytnout během pěti let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!