Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lék proti rakovině „smazává“ otisky prstů

Česko

Dvaašedesátiletého Singapurce zadržovali hodiny na letišti v USA, protože nemohli z otisků ověřit jeho totožnost.

LONDÝN Běžně distribuovaný lék proti rakovině může zapříčinit mizení papilárních linií na prstech a tím člověka de facto připravit o identitu, varují lékaři.

Dosud nepozorovaný vedlejší účinek může lidem v neposlední řadě pořádně zkomplikovat cestování za hranice.

Přesvědčil se o tom nejmenovaný turista, o jehož případu včera napsala britská BBC. Ve Spojených státech jej při kontrole na letišti zadržovali několik hodin, aby zjistili jeho identitu.

Jeho lékař Eng-Huat Tan ze Singapuru, který mu lék zvaný Capecitabin předepsal, vzkázal všem, kteří jej také užívají, aby s sebou na cesty do Spojených států brali pro jistotu potvrzení od lékaře. Podle BBC se mu krátce nato přihlásila řada dalších lidí, kteří mají také problémy s mizejícími otisky.

Capecitabin se předepisuje po ukončení chemoterapie a má zajistit, aby se nemoc nevrátila. Přestože je jeho užívání rozšířené, má celou řadu vedlejších účinků – mimo jiné může vyvolat chronické záněty, které nejčastěji postihují dlaně nebo paty a v krajním případě se navenek projevují krvácením nebo odpadáváním kůže.

Časem mohou vedlejší účinky vyvrcholit už zmiňovaným mizením papilárních linií.

UTanova pacienta, jinak dvaašedesátiletého muže, neměly vedlejší účinky nijak drastický průběh, proto mu prý lékař doporučil lék užívat i po třech letech. Muž se pak loni v prosinci odhodlal k cestě za příbuznými do USA.

„Na letišti ho zatkli a hodiny ho zadržovali jenom proto, že z otisků nemohli ověřit jeho totožnost,“ řekl BBC Tan. „Když konečně zjistili, že pro USA nepředstavuje bezpečnostní riziko, propustili ho. Doporučili mu, aby pro příště cestoval s potvrzením o tom, že bere lék, jehož vedlejší účinky mohou zapříčinit mizení papilárních linií.“

Jeho pacient si prý do té doby ničeho nevšiml. Podle Tana mizely otisky postupně a nezmizely úplně. „V okamžiku, kdy vám je odebírají, jako například při hraničních kontrolách ve Spojených státech, je ale není možné identifikovat,“ potvrdil singapurský lékař.

***

Capecitabin se předepisuje po chemoterapii a má zajistit, aby se nemoc nevrátila

Autor: