Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Lékaři chtějí stovku za neschopenku

Česko

PRAHA Pacienty možná už od ledna čekají další přímé platby u lékaře. Zástupci lékařů jednají o tom, že budou od ledna od pacientů vybírat zhruba sto korun za vypsání neschopenky. Lékaři vysvětlují, že jim administrativu spojenou s vypisováním neschopenky někdo zaplatit musí. Vzhledem k tomu, že se nedohodli s příslušnými ministerstvy, budou nejspíš chtít tyto výdaje zaplatit od pacientů. Platby za vystavení neschopenky budou probírat předsedové okresních sdružení České lékařské komory. „V pátek se poradíme, odkdy, kolik a jak budeme za neschopenky vybírat od pacientů,“ avizuje prezident komory Milan Kubek.

Přímé platby za vystavení neschopenky by podle něj mohla zvrátit jedině dohoda s ministerstvem práce a sociálních věcí na tom, že se tyto náklady zaplatí z nemocenského pojištění. Kubek tvrdí, že k předběžné dohodě už došlo v létě a ministerstvo sociálních věcí pak mělo předložit konkrétní návrhy. „Nestalo se ale nic,“ říká prezident komory. „V létě jsme dostali příslib od ministerstva sociálních věcí, ale od té doby narážíme na hradbu mlčení,“ potvrzuje Zorjan Jojko ze Sdružení ambulantních specialistů.

„Chci ještě jednat s ministrem Petrem Šimerkou, ale moc tomu už nevěřím,“ shrnuje Kubek.

Obě zainteresovaná ministerstva dávají od věci ruce pryč. „Ministerstvo nikdy neprosazovalo, aby úhradu za tuto činnost lékařů poskytovali pojištěnci, respektive občané,“ uvedla mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová s tím, že činnosti lékařů při posuzování zdravotního stavu pacientů mají platit zdravotní pojišťovny. Navíc prý úřad čeká na právní rozbor, který má dodat sousední ministerstvo zdravotnictví.

„V současné době je míč na straně ministerstva práce a sociálních věcí,“ míní ale mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. „Máme stejný názor jako lékařská komora, tedy že tato úhrada nepatří mezi platby ze zdravotního pojištění.“ Pacientům Kubek navrhuje, aby peníze za vystavení neschopenky vymáhali na správě sociálního zabezpečení. To ale nejspíš bude marné. Podle Filipové není jejich proplacení možné. Otázka ovšem je, jestli lékaři vůbec najdou způsob, jak peníze za neschopenky od pacientů legálně vybrat. Podle Filipové k tomu nemají právní podklad.

I když se od prosince formuláře neschopenek zjednodušily, lékaři s nimi mají práci i náklady. Například za doporučené odeslání formulářů správě sociálního zabezpečení.

Autor: