Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lékaři do ciziny? Ne, spíš zůstanou doma

Česko

Pokud by se lékař hlásil o podporu v nezaměstnanosti, úřad práce by ho pravděpodobně poslal ucházet se o místo do stejné nemocnice, kterou na protest opustil.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nemocnice akutně potřebují lékaře, ti ale sedí doma a nepracují. Takový je podle vedení Lékařského odborového klubu nejpravděpodobnější scénář vývoje sporu lékařů se státem v případě, že se obě strany do konce února nedohodnou.

LOK přiznává, že pokud by skutečně nastal „Den D“ a lékaři nestáhli své výpovědi, do zahraničí by jich nakonec odešel zřejmě jen nepatrný zlomek. Ostatní by ve hře nervů prostě čekali, jak se situace vyvine a zda první povolí nervy jim nebo státu.

„Lékaři by zkrátka zůstali doma, můžeme tomu říkat třeba neplacená dovolená,“ řekl LN člen předsednictva LOK Miloš Voleman. Hromadný exodus zdravotníků za prací do zahraničí podle něj nehrozí, mimo jiné kvůli požadavkům na znalost jazyka. Země, v nichž se hovoří anglicky, leží daleko, a lékař by se tedy musel i s rodinou stěhovat do ciziny, což každému nevyhovuje. Německo a Rakousko, kam by mohli mnozí čeští lékaři jen dojíždět, zase vyžadují dokonalou znalost němčiny. A ta není u většiny českých zdravotníků zdaleka samozřejmostí. „Já třeba německy neumím vůbec,“ potvrdil Voleman.

Pokud tedy protestující lékaři nenajdou shodu s ministerstvem zdravotnictví, s největší pravděpodobností nebudou nějaký čas po odchodu z nemocnici pracovat vůbec. „Pak se ukáže, zda zdravotnictví více potřebuje lékaře, nebo naopak lékaři zdravotnictví,“ řekl Voleman. Předpokládá tedy, že by nastala určitá forma stávky. Lékaři by začali pracovat poté, co by stát splnil jejich požadavky.

Úřady práce potvrzují, že i když lékař odejde z nemocnice dobrovolně a zaregistruje se jako nezaměstnaný, náležela by mu podpora ve výši 45 % poslední čisté mzdy.

„Pokud by se díky odchodům lékařů uvolnila místa v nemocnicích, každého u nás registrovaného lékaře bych ale samozřejmě okamžitě musel poslat shánět práci do nemocnice, odkud odešel,“ řekl LN ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.

Přiznává, že by tak nastala paradoxní situace s nejasným řešením. „Zaměstnavatel sice může uchazeče z úřadu práce odmítnout, ovšem musí to náležitě zdůvodnit. A já si nejsem jistý, zda by to zdůvodnění nemocnice našla v případě, že se bude potýkat s kritickým nedostatkem lékařů,“ uvedl Loukota. Oznámení, že lékař už jednou ze zdravotnického zařízení sám odešel, by asi nestačilo. „Nemocnice by ho zřejmě musela přijmout zpět,“ uvedl Loukota. Pokud by naopak lékař opakovaně práci odmítl, přišel by o podporu v nezaměstnanosti. „Tam je hodně nevyřešených otázek,“ připouští.

***

Neústupní lékaři

* Na konci února vyprší výpovědní lhůta zhruba 3800 lékařům. Stále další odmítají sloužit přesčasy.

* Aby lékaři výpovědi stáhli, požadují zvýšení platů a záruky, že je ředitelé nemocnic vezmou zpět.

Ministr zdravotnictví nabídl 1,5 miliardy. Odborům to ale nestačilo. * Od 1. března hrozí, že některé nemocnice nezajistí ani akutní péči. Nejvíce ohroženým regionem je Vysočina. Z oborů například neonatologie.

* Krizovou situaci už začaly řešit kraje i jednotlivé nemocnice. Dnes se sejde Bezpečnostní rada státu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!