Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

LES od A do Z

Česko

Obrazová encyklopedie Lidových novin

21. díl

Savci drobní

Na zemi, ve vzduchu i pod zemí – všude tam se můžeme setkat s nenápadnými, ale přesto významnými zástupci lesní fauny: drobnými savci.

Co mají společného ježek, rejsek a netopýr?

Jde o poměrně malé obyvatele našich lesů, kterých si na první pohled často ani nevšimneme, ale přesto hrají v ekosystému důležitou úlohu. Živí se drobnými živočichy, a sami se mohou stát součástí jídelníčku větších zvířat.

***

VÍTE, ŽE... LČR se starají i o vodní toky?

Státní podnik Lesy České republiky nepečuje jenom o lesy, ale stará se také asi o 20 000 km vodních toků a bystřin. Hrazení bystřin je jednou z klasických lesnických disciplín. Jeho účelem je zachycení přívalových vod a zabránění splachování půdy a štěrku do podhůří. Používá se opatření jak biologických (např. vysazování břehových porostů a péče o ně), tak technických (úpravy vodních koryt, výstavba retenčních nádrží k zadržení přívalových vod apod.) Několik desetiletí se péče o vodní toky podceňovala, protože povodně příliš nehrozily – od 60. let do konce 90. let minulého století přišla jenom jedna. Pak to ale šlo ráz na ráz – povodně z let 1997, 1998, 2000, 2002 a 2006 důrazně ukázaly, kde vodohospodáře včetně lesáků tlačí bota. Dnes se v oblasti protipovodňových opatření dohání, co se dá. Stavějí se protipovodňové hráze, čistí se koryta potoků a řek i dna rybníků. Čerstvým příkladem je suchý poldr na Lešetínském potoce v okrese Třebíč, který při povodni zadrží až 100 tisíc kubíků vody. Lesy ČR na jeho výstavbu přispěly částkou téměř 3,5 milionu korun.