Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

LETOŠNÍ DRŽITELÉ NEJVYŠŠÍCH STÁTNÍCH VYZNAMENÁNÍ

Česko

V den státního svátku prezident ocenil 22 osobností. Hrdiny, ale třeba i vědce a sportovce

Řád Bílého lva, vojenská skupina

plukovnice Marie Ljalková-Lastovecká za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost V roce 1942 vstoupila jako dobrovolnice do vznikající československé jednotky v SSSR. Bojové činnosti se účastnila jako zdravotnice a jako jedna z prvních žen bojovala jako odstřelovač. V řadách československého armádního sboru prošla boji u Sokolova, účastnila se osvobození Kyjeva a západní Ukrajiny, karpatsko-dukelské operace a dalších bojů při osvobozování vlasti. Obdržela vysoká československá a sovětská válečná vyznamenání.

Letos oslaví devadesáté narozeniny.

plukovník Emil Boček za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost Patří mezi hrdiny leteckých bojů za druhé světové války. V roce 1939 ilegálně opustil protektorát a vstoupil do československé zahraniční armády. V Británii prodělal letecký výcvik a jako stíhací pilot se účastnil bojů na západní frontě. Obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. V roce 1946 byl z armády propuštěn. Po obnovení naší demokracie byl morálně a politicky rehabilitován a je stále veřejně činný, například jako předseda Svazu letců RAF v Brně.

plukovník Jan Plovajko za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost Po okupaci ČSR odešel do SSSR, kde byl zatčen a tři roky strávil v gulagu za polárním kruhem. Poté se přihlásil do vznikající československé bojové jednotky v Buzuluku, s níž prošel bitvami na území SSSR přes Duklu až do Prahy. V boji byl několikrát raněn.

Za protisovětské postoje byl v roce 1948 zatčen a propuštěn z armády. Svou angažovanost v roce 1968 zaplatil další perzekucí. Jako člen Vojenského sdružení rehabilitovaných, Čs. obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu je stále veřejně činný.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

JUDr. Jan Haluza za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity, a lidská práva Vynikající sportovec, československý reprezentant v atletice a první trenér Emila Zátopka.

Jako funkcionář Čs. strany lidové na Zlínsku byl po roce 1948 zatčen a odsouzen k šesti letům těžkého žaláře. Byl obviněn i ze členství ve skupině Dr. Milady Horákové, při výsleších krutě mučen a po odsouzení vězněn v Jáchymově. Po roce 1989 se zasloužil o obnovení TJ Orel. Přes svůj vysoký věk 96 let je stále aktivním členem Konfederace politických vězňů.

Julie Hrušková

za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, a lidská práva Po únoru 1948 odešla ilegálně do Rakouska a odtud ve spolupráci s americkou zpravodajskou službou převáděla osoby ohrožené komunistickou perzekucí na Západ. Při jedné akci byla v sovětské zóně zatčena a vydána do Československa. Při výsleších byla vystavena krutému mučení. V komunistických žalářích strávila jedenáct let. Dnes je stále aktivně činná v Konfederaci politických vězňů, kde se angažuje především v práci s mládeží.

Jan Janků

za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, a lidská práva Celý život pracoval s mládeží v organizaci Junák. Za okupace se mu podařil z totálního nasazení v Německu útěk na Západ, kde vstoupil do řad čs. zahraniční armády. Po únoru 1948 byl jako člen skautské odbojové skupiny „Světlana“ zatčen, vyslýchán v Uherském Hradišti a odsouzen k trestu smrti, který mu byl poté změněn na 20 let těžkého žaláře. Po roce 1989 se stal aktivním členem Konfederace politických vězňů a je stále činný v Junáku.

Josef Vlček

za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity, a lidská práva Za okupace tajně studoval teologii a poté působil jako tajemník Matice cyrilometodějské. Po nástupu komunismu tajně vydával církevní literaturu a vytvořil ilegální síť pro její distribuci. V roce 1950 byl za tuto činnost zatčen a odsouzen na 21 let žaláře, který si odpykával v uranových dolech. Propuštěn byl po amnestii v roce 1960. V roce 1968 byl činný v Díle koncilové obnovy. Po roce 1989 se zasloužil o obnovení Matice cyrilo-metodějské. Letos se dožil devadesáti let.

Medaile Za zásluhy

prof. PhDr. František Daneš, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství Vynikající jazykovědec bohemista, vůdčí nositel tradic pražské lingvistické školy, jehož vědecká práce, v níž obsáhl řadu oborů jazykovědy, si získala široké uznání a řadu ocenění. Celý život pracoval v Ústavu pro jazyk český AV ČR, po dvě období byl jeho ředitelem. Působil jako pedagog na UK v Praze i na řadě pracovišť v zahraničí. Je autorem vědeckého díla, popularizátorem vědy a věnuje se i jazykové osvětě.

páter František Fráňa za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství Český kněz a středoškolský učitel, který se soustavně věnuje výchově a formování mládeže. Vystudoval tajně teologii a v roce 1968 byl tajně vysvěcen na kněze. Kněžské povolání mohl legálně vykonávat až po pádu komunismu. V roce 1989 se podílel na obnově Biskupského gymnázia v Brně, obnovil i Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1995 stál u zrodu Rádia Proglas, kde dodnes působí.

pluk. Ing. Roman Hlinovský za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů Příslušník Hasičského záchranného sboru, náměstek krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém Libereckého kraje. V době povodní v srpnu 2010 velel jako řídící důstojník kraje všem složkám integrovaného záchranného systému v kraji. Od prvních hodin živelní pohromy organizoval záchranu občanů a majetku postižených povodní. Je vynikajícím reprezentantem všech obětavých a odvážných záchranářů v zemi. prof. Milan Knížák za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění Je významnou osobností českého uměleckého a veřejného života. Věnuje se nejen výtvarné tvorbě, ale také hudbě a literatuře. Od 60. let byl výrazným, originálním a nekonformním tvůrcem, jehož se minulý režim snažil umlčovat. Po roce 1989 se stal rektorem a pedagogem AVU, kde vychoval řadu výrazných osobností. Jako ředitel Národní galerie stabilizoval její chod. Letos se dožil 70 let.

Jaromír Jágr

za zásluhy o stát v oblasti sportu Hrající legenda českého a světového hokeje. Mezi jeho největší úspěchy v reprezentaci patří zlato z OH v Naganu v roce 1998 a zisk zlata z MS v letech 2005 a 2010.

Mimořádné úspěchy slavil v kanadské NHL. Dvakrát se stal držitelem poháru pro jejího vítěze. Mnohokrát byl vyhlášen nejlepším hokejistou u nás i v zámoří. Je osobností našeho sportu, která se těší vysoké popularitě a představuje pozitivní příklad pro mladou generaci.

prof. Ing. Miroslav Kutílek, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy Významný český vědec, který se zabývá pedologií a půdní fyzikou a problematikou klimatických změn. Jeho práce v těchto oborech si získaly mezinárodní ohlas.

Je členem mezinárodních vědeckých společností a přednášel na mnoha zahraničních univerzitách. V období totality skutečnou publikoval pod pseudonymem beletrii v samizdatových edicích.

Hana Maciuchová

za zásluhy o stát v oblasti umění Vynikající česká divadelní a filmová herečka. Její divadelní kariéra je spojena především s Vinohradským divadlem, na jehož scéně vytvořila řadu velkých rolí a kde stále působí. Velmi úspěšná je její filmová, televizní a rozhlasová tvorba, která jí přinesla velkou popularitu u diváků a posluchačů i řadu ocenění.

Ing. Jiří Michal za zásluhy o stát v oblasti hospodářské Vynikající manažer a podnikatel celý život pracoval v podniku Léčiva, od roku 1993 byl generálním ředitelem této významné společnosti, jež se pod jménem Zentiva stala významnou evropskou farmaceutickou firmou se závody u nás i v zahraničí. Působí jako viceprezident Svazu chemického průmyslu ČR. Věnuje se projektům na podporu práce a podnikání handicapovaných. V tomto roce se dožil 60 let. prof. RNDr. Jaroslav Nešetřil, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy Významný český matematik, profesor Matematickofyzikální fakulty UK v Praze. Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti kombinatoriky, zabývá se rovněž algebrou a teoretickou informatikou.

Byl dlouholetým vedoucím Katedry aplikované matematiky MF UK, nyní je ředitel Institutu teoretické informatiky. Působil a přednášel na mnoha předních světových univerzitách, je autorem rozsáhlého vědeckého díla.

prof. Karel Raška, Ph. D.

za zásluhy o stát v oblasti vědy Odborník v oboru molekulární virologie, imunologie a imunopatologie. V roce 1968 emigroval do USA, kde působí a vědecky pracuje na předních výzkumných pracovištích. Je členem mnoha vědeckých společností a držitelem řady významných ocenění. Nikdy nezapomněl na svou vlast. Jako předseda celosvětové Společnosti pro vědy a umění má velkou zásluhu o udržování a rozvíjení vztahů českých krajanských komunit ve světě s naší zemí.

prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy Vynikající osobnost dětské kardiologie a kardiochirurgie u nás.

Od konce padesátých let se věnuje vrozeným srdečním vadám u dětí. Založil a dlouhá léta vedl Dětské kardiocentrum v nemocnici v pražském Motole. Na Fakultě dětského lékařství UK vychoval několik generací dětských lékařů. Ve svém oboru publikoval stovky vědeckých prací. Je členem našich i zahraničních odborných společností a držitelem mnoha vědeckých ocenění.

Karel Šiktanc

za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění Významný český básník, novinář, scénárista a překladatel. Vedle rozsáhlého básnického díla se zabýval i tvorbou pro rozhlas a televizi, dětskou literaturou a překlady, především ruské poezie. Po roce 1968 byl pronásledován a umlčován, publikovat mohl pouze v samizdatu a v zahraničí. Po listopadu 1989 působil krátce ve funkci předsedy Obce spisovatelů. Jeho dílo získalo řadu významných ocenění.

Vladimír Válek

za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění Český dirigent, instrumentalista a pedagog. Je dlouholetým šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Za svého působení přivedl toto hudební těleso na světovou úroveň. Během své dlouhé umělecké dráhy spolupracoval jako dirigent s mnoha vynikajícími hudebními tělesy u nás i v zahraničí. Vystupuje na významných koncertních pódiích a spolupracuje s předními nahrávacími studii v celém světě.

Ing. Blanka Wichterlová, DrSc. za zásluhy o stát v oblasti vědy Vynikající vědecká pracovnice v oboru fyzikální chemie. Zabývá se strukturní chemií pevných látek, analýzou a vývojem katalyzátorů pro chemické procesy. Působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Publikovala řadu původních vědeckých prací ve svém oboru, je autorkou několika patentů a vysokoškolskou pedagožkou, která vychovala celou generaci úspěšných mladých vědeckých pracovníků. Získala významná vědecká ocenění.

PhDr. Eva Zaoralová za zásluhy o stát v oblasti kultury Uznávaná česká filmová teoretička, publicistka a překladatelka, která se zasloužila o popularizaci českého filmu ve světě. Filmové publicistice a kritice se věnuje od šedesátých let. Pedagogicky působila na Filmové a televizní fakultě AMU, kde přednášela filmovou historii.

Zasedala v porotách mnoha zahraničních filmových festivalů.

Od počátku devadesátých let působí jako programová ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!