Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Liberec a Olomouc potvrdily postup

PRAHA Na dnešní los závěrečné fáze předkola Evropské ligy se mohou těšit fotbalisté Liberce i Olomouce, kteří i ve včerejších odvetách třetího předkola bezpečně zdolali Vadúz, resp. Aberdeen.

Liberec–Vadúz 2:0 Trenér Škorpil zareagoval na ligový debakl 1:4 v Mladé Boleslavi a místo chybujícího Zlámala postavil mezi tyče Hauzra. Kanonýr Kerič začal v záloze a útočné duo tentokrát vytvořili Blažek s Nezmarem. Kerič se však brzy vrátil na své místo, protože už po 14 minutách odkulhal zraněný Blažek, jehož nahradil záložník Vácha.

Keričovi přesun na hrot svědčil – v 17. minutě zakončil únik prostřelením gólmana Jehleho. A když ve 22. minutě přidal pojistku Nezmar, nebylo co řešit, neboť lichtenštejnský účastník druhé švýcarské ligy až na výjimky nezlobil.

„Rozhodující bylo, že jsme uhráli příznivý výsledek 1:0 ve Vadúzu a tady měli zápas pod kontrolou. Hauzr zklidnil obranu a na nule se podílel dvěma zákroky při situacích, které zaváněly gólem,“ pravil trenér Ladislav Škorpil.

Branky: 17. Kerič, 22. Nezmar. Rozhodčí: Strömbergsson - Martinsson, Bergsten (všichni Švéd.). ŽK: Vácha - Stegmayer, Cerrone, Stuckmann. ČK: 74. Steil. Diváci: 4822. Poločas: 2:0. První zápas: 1:0, postupuje Liberec.

Olomouc–Aberdeen 3:0 Domácí si přivezli ze Skotska příjemné vítězství 5:1 a také v odvetě si soupeře vychutnali. Zcela neškodného protivníka zlomili už do poločasu, když se trefili Janotka, Kaščák a Hubník. Po obrátce i přes drtivou převahu domácí další góly nepřidali. Nejblíž ke vstřelení gólu měl Ordoš, ve 48. minutě ale neproměnil penaltu.

„Nemyslím si, že by rozdíl mezi soupeři byl tak veliký,“ prohlásil po celkovém skóre 8:1 trenér domácích Zdeněk Psotka.

„Aberdeen chtěl hrát fotbal. Hrál otevřeně a nám se z toho ujala spousta šancí,“ dodal.

Podle něj Sigmě prospěla rychlá úvodní trefa Janotky. „Určitě nám to pomohlo. Tak vysoké vítězství jsem ale nečekal. Prvních pět minut bylo vyrovnaných, i Skotové tam měli dvě situace, ale góly jsem dali my. Mám obrovskou radost,“ rozplýval se Psotka.

Olomouc si odvetu užila ve výborné kulise. „Kvůli lidem jsme to chtěli odmakat. Atmosféra byla fantastická,“ pochvaloval si kapitán Marek Kaščák.

Branky: 5. Janotka, 13. Kaščák z pen., 45.+1 Hubník. Rozhodčí: Weiner - Kadach, Grudzinski. ŽK: Langfield, Foster. Diváci: 7405. Poločas: 3:0. První zápas: 5:1, postupuje Olomouc.