Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé se bouří kvůli horníkům

Česko

V Rusku na Sibiři lidé protestovali. Po důlní tragédii poukazovali na špatné pracovní podmínky v hornictví

MOSKVA/PRAHA Tragédie horníků v ruské Kemerovské oblasti, kde při nedávné explozi metanu přišlo o život nejméně 66 lidí, vyvolala mezi místními lidmi pořádné napětí. O víkendu se v tomto hornickém regionu už konaly první protestní akce, které měly upozornit na neúnosnou situaci v hornictví.

Účastníci mítinků požadovali zvýšit platy a výdaje na bezpečnost práce. Obvinili také vedení sibiřského dolu Raspadskaja ze lži. Mzdy prý nedosahují 80 tisíc rublů, jak tvrdili manažeři, ale pouze asi dvaceti tisíc.

Právě na tyto skutečnosti chtěli upozornit v noci z pátku na sobotu především příbuzní horníků, kteří zahynuli při neštěstí. Asi tři tisíce lidí zablokovaly trať v Meždurečensku a požadovaly setkání s premiérem Vladimirem Putinem. Speciální policejní jednotky OMON ale demonstranty tvrdě rozehnaly, a 30 z nich bylo dokonce zatčeno.

Konfrontace horníků se státem byla v Rusku vždy předzvěstí velkých sociálních bouří a masových nepokojů. Přesto stát i tentokrát přistoupil k represivním opatřením.

„V době, kdy na nás vydělávají miliardy dolarů, za které si pak staví paláce a vily, my hyneme po stovkách v šachtách,“ píše se v nejnovějším prohlášení Svazu obyvatel Kuzbasu, kteří se prostřednictvím internetu obracejí už na samotného prezidenta země Dmitrije Medveděva.

Vyzývají ho, aby dal příkaz osvobodit všechny zatčené demonstranty a stáhl z Kemerovské oblasti ozbrojené síly ministerstva vnitra, které sem přijely z okolních regionů udržovat pořádek.

Pokud Kreml nevyhoví těmto požadavkům, horníci zahájí 21. května organizované protesty. Část pracovníků kuzbaských šachet ale tvrdí, že žádná organizace Svaz obyvatel Kuzbasu neexistuje a že jde buď o provokaci, nebo o akci jednoho člověka.

Stát zatím dává přednost silovým metodám. Federální bezpečnostní služba například přistoupila k blokování diskusního fóra na internetu, na kterém si jeho účastníci předávali informace o dění kolem šachty. Nejaktivnější účastníci diskusí byli dokonce odvedeni k výslechu. Hornické a občanské protestní aktivity zatím zřejmě nejsou organizovány z jednoho centra, protože někteří horníci jsou proti otevřenému dopisu Medveděvovi, jiní vyzývají k zahájení hladovky, k politickému dialogu s nejvyššími představiteli moci a další chtějí pouze finanční kompenzace. Kromě zvýšení platu horníci chtějí modernější a spolehlivější přístroje individuální ochrany. Specialisté ale upozorňují na to, že Raspadskaja patří mezi nejmoderněji vybavené šachty v Rusku a v ostatních je bezpečnostní situace ještě mnohem horší.

Kromě toho si údajně horníci způsobují problémy často sami, když nechtějí při každém problému zastavit práci, aby nepřišli o výdělek. Odbory proto navrhují, aby mzda horníka nebyla přísně vázána na výkon, protože to vede k nesmyslnému riskování.

V záchranu zbylých uvězněných horníků nedoufají ani příbuzní Mezitím záchranáři pokračují stále v pracích přímo na šachtě, ale úsek, kde jsou zřejmě uvězněni zbylí horníci, je zaplněn metanem a jeho vyčištění bude trvat nejméně 6 dní. Proto ani příbuzní už nedoufají ve šťastný konec.

Vedení šachty s jejich svolením už objednalo a zaplatilo i pro tyto oběti neštěstí rakve a smuteční věnce. Je ale možné, že budou uloženy do země prázdné, protože v podzemí hoří. „Kremaci už mají za sebou,“ uvedl vzhledem k vysokým teplotám, které v dole panují, hornický předák Sergej Timofejev. „Přesto je naší povinnosti dostat se do míst, kde se naposledy nacházeli,“ zdůraznil.

DŮL RASPADSKAJA

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč