Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Lídři hrají i o pozice ve vlastních stranách

Česko

Volby rozhodnou nejen o složení příští vlády, ale také o osudech lídrů jednotlivých stran. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se jejich volební výsledek nemusí nijak dotknout pouze Karla Schwarzenberga a Radka Johna.

PRAHA Buď budou vzývanými vítězi, anebo se už od vyhlášení volebního výsledku mohou strachovat o svoji pozici. Buď mohou skládat povolební koalice, anebo je právě kvůli tomu, aby složeny být mohly, spolupracovníci „popraví“. Předsedové a lídři nehrají pouze o osudy svých stran, ale i o své vlastní.

Snad nejvíce nejistou situaci má nový lídr ODS Petr Nečas. Ten převzal stranu pár týdnů před volbami po Mirku Topolánkovi původně jen do voleb.

K postu lídra mu dopomohli především místopředsedové (David Vodrážka, Ivan Langer, Petr Bendl, Petr Gandalovič) a lidé z prostředí regionálních „kmotrů“ stojících za nimi. Od těch všech se ale Nečas před volbami distancuje. Namísto toho sází na lidi, jako je například senátor Alexandr Vondra, který ale ve straně nemá stejně jako Nečas houf zastánců.

„Klidně může být, že 30. května už do toho nebudu mít co mluvit,“ odpovídal v květnu Nečas na možná povolební vyjednávání. O vládě navíc nemusí jednat sám. Ambici být „u toho“ má například Vodrážka. Společně odmítají velkou koalici, ale pokud ODS prohraje a ODS nesestaví vládu, na kongresu před komunálními volbami může mít Nečas smůlu. Tedy pokud se nedohodne s částí „kmotrů“ a vše neodnesou „jen“ někteří místopředsedové, kteří se do dohody nevejdou.

Obdobně složitou situaci ale bude mít i šéf ČSSD Jiří Paroubek. Jistotu má pouze u komunistů. Takové spojení ale nemusí připustit prezident Václav Klaus. Právě kvůli Paroubkovi některé menší strany tvrdí, že je jejich spojení se socialisty vyloučené, jako například Věci veřejné.

Ti ostatní odmítají spolupráci s ČSSD jako takovou. Bude-li strana postavena před situaci, že buď vytvoří levostředovou vládu bez Paroubka, anebo skončí v opozici s ním v čele, může si šéf ČSSD říkat, co chce, ale svoji pozici neudrží. Bylo by od něj přitom naivní si myslet, že by tak měl ve své straně stoprocentní podporu při prezidentské volbě v roce 2013.

Pozice lidovce Cyrila Svobody se může stát naprosto unikátní. Pokud jeho strana nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, může se rovnou pakovat. Ale ani těsné překročení mu jistotu nedává. Vždyť co když lidovci budou mít třeba jen tři poslance a sám Svoboda nebude mezi nimi?

V ohrožení je ale také šéf komunistů Vojtěch Filip. Kdyby jeho strana neobhájila aspoň 26 křesel – což si Filip vytyčil jako minimální metu – budemít mezi soudruhy pořádný problém.

V případě volebního propadu jako předseda SPOZ zcela jistě skončí Miloš Zeman, funkci nabídne k dispozici také šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Autor: