Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Lidstvo stárne, ale veřejný sektor to opomíjí

Česko

Veřejný sektor řady zemí světa včetně Česka zapomíná reagovat na demografické změny. Do budoucna mu tak hrozí nedostatek zaměstnanců.

Délka lidského života narůstá, porodnost klesá. Znepokojivé je zjištění, že mnoho organizací působících ve veřejném sektoru na problémy se stárnutím populace nereaguje dostatečně rychle.

Péče o stále početnější skupinu občanů v důchodovém věku totiž bude postupně záviset na čím dál nižším počtu lidí v produktivním věku.

Poradenská společnost KPMG se na toto téma zaměřila v průzkumu, který dělala mezi 800 zaměstnanci veřejného sektoru v Austrálii, Kanadě, Německu, Nizozemsku, Singapuru, Jihoafrické republice, ve Velké Británii a v USA.

Jen asi třetina účastníků průzkumu je přesvědčena, že vedení jejich organizace bere problém stárnutí vážně a k jeho řešení přistupuje aktivně. Veřejnému sektoru proto hrozí, že bude stále složitěji získávat nové zaměstnance a hůře si udrží své klíčové pracovníky. Podle průzkumu veřejný sektor nedělá dost pro to, aby si udržel starší pracovníky nebo nalákal důchodce zpět do práce. Jen polovina respondentů se domnívá, že benefity jsou dostatečně flexibilní na to, aby vycházely vstříc potřebám zaměstnanců v různých stadiích pracovní kariéry. Od práce na plný i částečný úvazek zaměstnance odradí, pokud by se tím pádem museli vzdát svých zasloužených práv, jež coby důchodci mají.

Nedostatečná pozornost je věnována i starším zaměstnancům, kteří mívají problémy s novými technologiemi. Třicet čtyři procent respondentů si myslí, že jejich organizace této skupině neposkytuje dostatečné technické školení, což může negativně ovlivnit produktivitu. Zároveň si 64 procent účastníků průzkumu uvědomuje, že stárnutí pracovní síly představuje závažný problém. Podobné procento zúčastněných se shoduje, že je tvrdě zasáhne odchod klíčových pracovníků do důchodu.

Zaměstnavatelé v současnosti mohou podléhat iluzi, že pracovní trh jejich potřeby nasytí. V krátkodobém horizontu se díky globální recesi dostali do výhody, z dlouhodobého hlediska pro ně však pracovní trh pravděpodobně zůstane vysoce konkurenčním prostředím.

Škrty v rozpočtu vyvolané ekonomickou krizí situaci navíc ještě zhoršily - veřejný sektor je nucen, aby tento problém zvládal s omezenými finančními zdroji.

Organizace ve veřejném sektoru by proto měly pečlivě zvažovat, jak si udržet zkušené pracovníky a zároveň jak přitáhnout mladší generace. Jisté je, že musí vytvořit dostatečně atraktivní nabídku.

Kolaps veřejného sektoru hrozí i v České republice. „Je zřejmé, že dopad demografických změn na veřejnou správu v České republice bude ve střednědobém horizontu velmi významný. Bohužel však zatím stále postrádáme aktivnější přístup státu. Přestože u nás často probíhají diskuse na téma efektivnější veřejné správy, k významnějšímu pokroku nedochází a ve srovnání s jinými státy bohužel silně zaostáváme,“ tvrdí Martin Blaha z KPMG Česká republika.

„Měnící se ekonomické, sociální a demografické prostředí nás však nutí k zamyšlení, jak v blízké budoucnosti co nejefektivněji zajistit zvyšující se nároky kladené na veřejnou správu, včetně požadavku na snižování veřejných výdajů,“ dodává.

***

Veřejný sektor by měl zvažovat, jak si udržet zkušené pracovníky a jak přitáhnout mladší

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!