Lodwick má dvě zlaté, Churavý věšel hlavu

LIBEREC Manželka ho přemluvila k tomu, aby se po dvou letech vrátil k lyžování.

Teď jí americký sdruženář Todd Lodwick přiveze z Liberce dvě zlaté medaile. Minimálně.

„Tohle je jako pohádka,“ rozplýval se dvaatřicetiletý Lodwick.

Světový šampionát v klasickém lyžování získal nečekanou hvězdu. Lodwick ukořistil druhé vítězství ve druhém závodě. A to sdruženáře čekají na MS ještě dva starty. „Nikdo kromě mě v tohle nevěřil,“ podotkl Američan.

Na velké akci debutoval v roce 1994, ale nikdy nevyhrál žádnou medaili, proslul spíše jako sběratel čtvrtých míst. V roce 2006 ukončil vítěz šesti závodů Světového poháru kariéru. Jenže loni byl zpět.

A návrat v Liberci korunoval dvojnásobným zlatem.

„Byl jsem úspěšný, ale chyběla mi medaile. Ale vždycky jsem věřil, že se jednou dostanu na stupně vítězů,“ vysvětloval Lodwick.

„Má ohromnou běžeckou formu a také štěstí na můstku,“ řekl o Američanovi český reprezentant Pavel Churavý.

Zatímco Američané slaví, Češi věší hlavy. Churavý po výborných výsledcích v sezoně věřil, že by se mohl prát v nedělním závodě o medaili. Realita byla ale chmurná, Churavý doběhl na 31. místě jako nejlepší z českých sdruženářů.

„Musíme si to vyříkat a zapomenout. V týmu není dobrá nálada,“ řekl Churavý.

Jeho trápení začalo už na můstku, kde si neporozuměl s trenérem Šablaturou. V běžecké části zase promazal. „To se nám stalo poprvé v sezoně,“ kroutil hlavou jednatřicetiletý reprezentant.

„Musím vymyslet, jak se odreagovat. Asi pojedu domů a budu něco dělat na baráku,“ přemýšlel Churavý. „Takovou smůlu nemůžeme mít pořád.“