22. prosince 2008 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko zařídil přijatelné ceny plynu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruská hlava státu Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruská hlava státu Dmitrij Medveděv. | foto: AFP

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko se dohodli na dodávkách a ceně ruského plynu pro příští rok. Ruský tisk spekuloval nad tím, že nižší cena plynu by mohla být vykoupena běloruskými ústupky Moskvě. Za ty lze pokládat například uznání Abcházie a Jižní Osetie.

"Během jednání byla dosažena dohoda o základních principech v oblasti dodávek plynu Bělorusku a plateb v příštím roce," uvedla Medveděvova mluvčí Natalja Timakovová bez dalších podrobností.

"Cena byla dohodnuta za podmínek plně přijatelných pro Bělorusko," citovala agentura Interfax zdroj z běloruské delegace. I ten se však zdržel přesných čísel.

Uzná Lukašenko Jižní Osetii a Abcházii?
Podle předloňské dohody by cena ruského plynu pro Bělorusko měla příští rok stoupnout na 200 dolarů za tisíc kubických metrů z nynějších 129 dolarů.

Minsk již dal najevo, že bude usilovat o dodávky za 140 dolarů.

Ruský tisk před dnešní schůzkou obou prezidentů napsal, že by Lukašenko mohl dosáhnout nižší ceny plynu a ruského úvěru výměnou za politické ústupky Moskvě, jako by bylo uznání Abcházie a Jižní Osetie. Ty se odtrhly od Gruzie a jako nezávislé státy je dosud uznalo jen Rusko a Nikaragua.

Ruský úvěr pro Minsk
"Chci veřejně zavrhnout všechny pomluvy z poslední doby, že div ne po kolenou jdeme do Kremlu, abychom si něco vyprosili," řekl na úvod schůzky Lukašenko. Zmínil se však i o tom, že případný krach běloruské ekonomiky by se v Rusku projevil deseti miliony nezaměstnaných.

Mezitím Minsk však už jednu prosbu Moskvě adresoval. "Dostali jsme dopis s žádostí o poskytnutí 100 miliard rublů, pokud přejdeme ve vzájemném obchodu k zúčtování v rublech," řekl Interfaxu náměstek ruského ministra financí Dmitrij Pankin.

Rusko už poskytlo Bělorusku úvěr ve výši dvou miliard dolarů. Polovinu Minsk dostal minulý měsíc, druhá část má následovat do konce února.

Půjčku ve výši 1,5 miliardy dolarů poskytla Moskva i loni v prosinci.

Lidovky.cz, ČTK
  • 11Diskuse