Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Maďarské volby podle očekávání jasně vyhrál pravicový Fidesz

Svět

  19:57aktualizováno  23:08
BUDAPEŠŤ - V prvním kole maďarských voleb podle předběžných výsledků jasně vyhrál pravicový Fidesz s téměř 53 procenty hlasů. Druzí skončili se značným odstupem vládní socialisté následovaní krajně pravicovým Hnutím za lepší Maďarsko. Do parlamentu pronikla také ekologicky zaměřená strana Je možná jiná politika (LMP). Oznámila to podle agentury MTI volební komise po sečtení 98,9 procent hlasovacích lístků.

Ženy v tradičních maďarských krojích při volbách 11. dubna 2010 foto: Reuters

Socialisté, kteří již podle Reuters připustili porážku, obdrželi téměř 19,3 procenta hlasů a třetí Jobbik pak 16,7 procenta hlasů. LMP získal přes 7,4 procenta odevzdaných lístků.

Fidesz si podle předběžných výsledků v nedělním kole zajistil 206 z 386 parlamentních křesel. Pro získání ústavní dvoutřetinové většiny potřebuje nejméně 258 mandátů. Socialisté obdrželi 28 a Jobbik 26 křesel. O dalších mandátech tak zřejmě rozhodne druhé kolo, které se uskuteční za 14 dní 25.dubna.

Podle zveřejněných průzkumů agentury Median může Fidesz získat v parlamentu až 270 křesel, čímž by si zajistil ústavní většinu. Lídr strany Viktor Orbán by se tak mohl po osmi letech vrátit do křesla předsedy vlády a sestavit pravicový kabinet.

Lídr pravicového Fideszu Viktor Orbán

"Doufám, že v pondělí se probudíme v jiné zemi," prohlásil v neděli v Budapešti Orbán, když odevzdával svůj hlasovací lístek. Jako hlavní úkol parlamentních voleb označil překonání beznaděje. Maďarsko, na které vážně dopadla hospodářská krize, se potýká se ztrátou pracovních míst a špatným stavem státních financí.

Test pro novou vládu

Nová vláda bude muset zastavit rostoucí nezaměstnanost a vyřešit špatný stav státních financí. Zemi totiž trápí vysoké zahraniční půjčky. Maďaři spojují příchod Orbána s nadějí, nicméně analytici vyčítají jeho programu nečitelnost a nekonkrétnost.

Vztah se Slovenskem? Bude hůř
Slovenský premiér Robert Fico před volbami varoval, že vítězství Fideszu zhorší již tak chladné sousedské vztahy. Orbán totiž navrhl udělit všem zahraničním Maďarům občanství. Proti tomu se Slovensko, s početnou maďarskou menšinou, ohradilo. Orbán také před časem označil Slováky za zakomplexované a řekl, že si ve srovnání s Maďary hledají národní identitu.

Současný socialistický premiér Gordon Bajnai podle DPA při nedělním hlasováním novinářům řekl, že věří ve volbu těch kandidátů a stran, kteří "chtějí Maďarsko vést dále po demokratické cestě".

Těsně za ní pak následuje krajně pravicová strana Jobbik neboli Hnutí za lepší Maďarsko. Jobbik ve svém programu otevřeně vyzývá k řešení "cikánské kriminality" a otázky maďarských menšin v sousedních státech. Při loňských volbách do Evropského parlamentu skončil Jobbik na třetím místě, což mu vyneslo tři poslanecká křesla.

Status zahraničních Maďarů během kampaně k nelibosti Slovenska otevřel také Fidesz. Orbán jim navrhl udělit občanství. Proti tomuto záměru se ohradila Bratislava. Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že případné vítězství Fideszu zhorší již tak chladné sousedské vztahy. Na jihu Slovenska totiž žije početná maďarská menšina.

Fronty voličů, kteří k volebním místnostem dorazili těsně před jejich uzavřením v 19:00

Hlasy NEextremistickým stranám!
V souvislosti s očekávaným úspěchem krajně pravicového Jobbiku vyzvala před volbami maďarská židovská organizace, která zastřešuje podobné spolky v zemi, k odevzdání hlasů neextremistickým stranám. Podle židovské agentury JTA to učinila vůbec poprvé ve své historii.

Lídr ultrapravicové strany Jobbik - neboli Hnutí za lepší Maďarsko - Gábor Vona s manželkou

Kromě socialistů a ultrapravicové strany Jobbik se do parlamentu dostala ještě ekologicky zaměřená strana Je možná jiná politika (LMP).

Čtěte také

Na maďarskou volební komisi se podle APA snesla vlna kritiky kvůli prodloužení takzvaného volebního klidu. Ten zakazuje den před hlasováním až do uzavření volebních místností zveřejňovat odhady a předběžné výsledky. Za protažením tohoto klidu stojí fronty, kvůli kterým zůstaly hlasovací místnosti déle otevřeny. Představitel Fideszu a starosta východomaďarského Debrecínu Lajos Kósa vyzval k odstoupení volební komise a šéfa volebního úřadu OVI.

Jak se v Maďarsku volilo

Volby zkomplikovaly fronty před volebními místnostmi, které přinutily volební komisi prodloužit otvírací dobu několika z více než 11 tisíc volebních místností. Komise podle MTI toto prodloužení oznámila několik hodin před skončením hlasování a podle agentury AFP nebylo ještě po deváté večerní ukončeno hlasování na některých místech.

Oproti domácí nízké účasti se k volbám dostavilo téměř 78 procent registrovaných maďarských voličů žijících v zahraničí. V ruském Petrohradě a Jekatěrinburgu byla podle serveru Politics.hu účast dokonce stoprocentní. V USA nejvíce voličů odevzdalo svůj hlas v New Yorku, který ohlásil téměř 85procentní účast. Nejnižší byla v Albánii, kde hlasoval pouze jeden ze dvou zaregistrovaných voličů.

Volební systém v Maďarsku je velmi komplikovaný. Takzvaný supersmíšený systém spojuje poměrnou a většinovou volbu. Druhé kolo voleb se bude konat za čtrnáct dní - 25. dubna.

Autoři: ,