Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Madrid trápí imigranti bez práce

Česko

Španělsko neprodlužuje pobyt, nezaměstnaným přistěhovalcům nabízí peníze na odchod

MADRID Uvažujete o návratu domů? Španělská vláda spustila kampaň na dobrovolný odchod imigrantů ze země. Ta zahrnuje i billboardy s touto otázkou, zachycující lidi tmavé pleti.

Španělsko se totiž obzvlášť těžce potýká s ekonomickou krizí. Hospodářství klesá už sedm čtvrtletí za sebou, dramaticky roste státní dluh. Nezaměstnanost se v prosinci vyšplhala na rekordních 19,5 procenta a nyní se k tomu přidal problém s imigranty.

Španělsko v poslední dekádě díky silnému ekonomickému růstu a vidině lepšího života přilákalo více než pět milionů přistěhovalců z Latinské Ameriky a severní Afriky. Převážně nekvalifikovaní imigranti nalezli většinou uplatnění ve stavebnictví a v různých službách. S poklesem stavební výroby většina z nich ztratila zaměstnání a v zemi pobývá nelegálně. Jedinou šancí pro ně je práce načerno. Podíl šedé ekonomiky je přitom ve španělském hospodářství podle odhadů až čtvrtinový a stát tak přichází ročně o 25 miliard eur na daních.

„Kolem 40 procent imigrantů má pouze základní vzdělání, a jestliže kvůli krizi přijdou o práci, tak mají obrovský problém nalézt nového zaměstnavatele,“ vidí hlavní důvod současných problémů imigrantů Josep Oliver, profesor aplikované ekonomie na univerzitě v Barceloně. Mimořádně rychlá a hluboká krize bude mít velký vliv na přistěhovaleckou populaci, která nedávno přijela do Španělska a neměla čas se zde usadit. „Noví přistěhovalci jsou stále politicky, sociálně a ekonomicky velmi nestabilní,“ uvedl Carlos Gomez Gil, který se zabývá problematikou imigrace na univerzitě v Alicante.

Podle Joaquina Aguilary z komise pro pomoc uprchlíkům (CEAR), která jim hledá zaměstnání, se však situace výrazně liší podle pohlaví. Zatímco muži s nízkým vzděláním o práci těžce bojují, ženy, které jsou zaměstnané ve službách většinou jako hospodyně, jsou při hledání zaměstnání pružnější.

„V roce 2007 jsme byli zvyklí mezi přistěhovalci vidět bez práce 35 procent mužů a 65 procent žen a teď je to obráceně. Je to hlavně z důvodu krize ve stavebnictví, protože muži z Afriky a Latinské Ameriky, kteří pracovali na stavbách a neměli žádné jiné dovednosti, ztratili tato pracovní místa,“ řekl Aguilara. Dodal, že neoficiálním důkazem této situace je i rostoucí domácí násilí mezi přistěhovalci. Muži se tak podle jeho názoru snaží vyrovnat se zoufalou ekonomickou situací.

Rostoucí nezaměstnanost je také jedním z hlavních důvodů, proč mezi rodilými Španěly sílí nevraživost vůči přistěhovalcům. „Jednou z hlavních sil pro integraci imigrantů do španělské společnosti je práce,“ říká Vicente Marin, právník specializující se na imigraci.

Hrozí sociální střety V roce 2005 socialistická vláda vyhlásila amnestii pro 600 tisíc ilegálních přistěhovalců, pokud doloží doklad o zaměstnání. Premiér José Luis Rodríguez Zapatero tehdy vítal imigraci jako způsob, jak učinit Španělsko tolerantnějším a různorodějším. Imigrace byla podle jeho názoru nástrojem, jak zajistit, že i přes stárnutí populace bude stát schopen i nadále poskytovat občanům sociální jistoty. Vláda kdysi hovořila o tom, jak by mohla imigrace zvýšit počet španělských obyvatel o 50 procent na 66 milionů.

Nyní, když se nezaměstnanost ve Španělsku pohybuje přes 19 procent a mezi zahraničními pracovníky je ještě o deset procent vyšší, se postoj vlády zásadně změnil.

To se projevilo drastickým omezením pracovních víz a nabídkou peněz na odchod ze Španělska.

Sociální napětí se objevuje v celém Španělsku. Stále více španělských obcí odmítá registrovat jako své občany nelegální imigranty, kteří bydlí na jejich území.

Doklad o registraci přitom zaručuje i lidem bez dokladů přístup k lékařské péči, školnímu vzdělání a dalším sociálním službám. Jako příklad může sloužit katalánské město Vic, které se v lednu rozhodlo nelegálním imigrantům omezit přístup ke zdravotní péči.

Podle údajů španělského Národního statistického střediska loni v zemi žilo 5,6 milionu lidí nešpanělského původu, což představuje 12 procent obyvatelstva. Přitom ještě na začátku devadesátých let žilo ve Španělsku pouze necelé procento imigrantů.

Proti roku 2008 přibylo loni ve Španělsku 400 tisíc přistěhovalců. Celkem žilo ve Španělsku v roce 2009 46,7 milionu lidí.

Autor: