8. prosince 2008 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám velmi silný mandát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 171Diskuse
Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

Pokud to dál s touto vládou nepůjde, v úvahu připadá i naše opoziční angažmá, řekl Mirek Topolánek novinářům krátce po svém zvolení.

* Svoji pozici jste i po prohraných volbách obhájil, jak hodnotíte průběh kongresu?
Bylo zcela zjevné, že ta diskuse není jednoduchá, že ODS prochází po prohraných volbách poměrně jasným názorovým i personálním střetem. Na druhé straně muselo být zřetelné, že jsme schopni ty problémy vyřešit. Vážím si mandátu, který jsem dostal pro to, abych mohl i nadále občanské demokraty vést.
 
* Co hodláte udělat jako první? 
Jako předseda vlády i znovuzvolený předseda strany cítím velkou odpovědnost. A to nejen za misi ODS na české politické scéně, ale i za vládnutí, za české předsednictví EU. Čeká nás celá řada velmi složitých řešení ekonomických dopadů finanční krize. Chci, aby všichni věděli, že ODS bude chtít i prostřednictvím mé osoby přispět k řešení krize.

* Dostal jste 284 hlasů oproti 162 pro Pavla Béma. Pokládáte to za dostatečně silný mandát? 
Dostat ze dvou kandidátů téměř šedesát procent hlasů pokládám za velmi silný mandát. Řekl bych, že podobný mandát dostal při volbě předsedy ČSSD Jiří Paroubek, ačkoliv byl kandidátem jediným.

* Můžete s denním odstupem zhodnotit odchod Václava Klause z postu čestného předsedy ODS a to, co to pro vaši stranu znamená? 
Ve vztahu k Václavu Klausovi ten problém nejlépe pojmenoval pan senátor Kubera. Řekl: Václav Klaus klidně mohl opustit pozici čestného předsedy, ale ODS ho vždy bude vnímat jako otce zakladatele. Jako člověka, který stranu založil, vtiskl jí tvář a významným způsobem pozitivně poznamenal osudy milionů lidí. Takže ODS nikdy nezatratí Václava Klause.

* Budete nyní řešit problém v poslaneckém klubu ODS, kde máte nespokojence s vládou a jejími kroky?
Pojmenoval jsem několik rovin problémů, které budeme muset řešit. Například samotné vládnutí: a já vám teď neřeknu, který ze scénářů preferuji. Je důležité mluvit s prezidentem republiky, s koaličními partnery. Nepochybně povedeme i ještě pořádně nezahájenou diskusi s šéfem opozice Paroubkem o evropském předsednictví. Jakým způsobem bude fungovat vláda, naznačovala celá řada delegátů, včetně mě, ve svých projevech. Určitě nebudeme rezignovat na programové prohlášení, budeme chtít realizovat svoji misi. A pokud to nebude možné, budeme hledat jiný půdorys ať už vládnutí, nebo případného opozičního angažmá. Protože situace je taková a snad jen evropské předsednictví a ekonomické hrozby v příštím roce drží všechny hráče na politické scéně zpátky. Takže po mně nechtějte, abych vám v této virtuální době řekl, co budu dělat s tím či oním problémem. Protože to je problém, který budu řešit až zítra.

* Můžete už nyní naznačit změny či úpravy ve vládě? 
V každém z možných scénářů budou ty úpravy jiné, nebo je také scénář, že nebudu muset dělat žádné. Takže myslím, že je velmi nekorektní teď popisovat jednotlivé změny. Takže na tu otázku odpovím možná ne v pondělí, ale v úterý. A nevím ještě, který týden.

* Jak to myslíte půdorys? Mohla by se změnit vláda například přerušením spolupráce s některým z vašich partnerů? 
Půdorys je něco jiného než bokorys a nárys. Půdorys je, jestli bude mít vláda stejnou architekturu, jestli bude složena ze stejných stran, jestli vůbec bude většinová, či menšinová. Jestli to bude vláda nějakým způsobem tolerovaná, či nikoliv.

  • 171Diskuse
Najdete na Lidovky.cz