Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Maradona žongloval i v obleku

Argentinská premiéra - Svůj první zápas jeden z favoritů šampionátu vyhrál

Diego Maradona své první utkání na africkém mistrovství světa zvládl. Jako trenér dovedl Argentinu k vítězství 1:0 nad Nigérií. Nezklamala ani hráčská superstar Lionel Messi.

JOHANNESBURG/PRAHA Nakonec vyslyšel naléhání svých dcer Dalmy a Gianniny a šusťákovou soupravu nechal na hotelovém pokoji. Když legendární fotbalista Diego Maradona v sobotu vycházel z útrob stadionu Ellis Park v Johannesburgu k zápasu s Nigérií, měl na sobě elegantní šedivý oblek. Bylo to trochu nezvyklé, ale konečně vypadal jako opravdový kouč Argentiny.

Při své trenérské premiéře na světovém šampionátu nezklamal. Své svěřence dovedl k vítězství 1:0 nad africkým týmem. Zatímco on byl hvězdou za postranní čárou, na hřišti zářil Lionel Messi, nejlepší hráč současnosti.

Konečně v národním dresu působil stejně geniálním dojmem jako v Barceloně. „Fotbal by nemohl být krásný, kdybyste neměli možnost sledovat Messiho s míčem. Tentokrát předváděl skvělé věci,“ zhodnotil vystoupení dvaadvacetiletého štírka Maradona.

Messi měl dostatek prostoru, spoluhráči mu přednostně nahrávali a on mohl tančit mezi soupeřovými hráči. V utkání si připsal nejvíce přesných přihrávek, doteků s míčem a předváděl to nejlepší, co jeho nohy umí. Chybělo mu jediné - vstřelit gól.

Střelecké potěšení mu totiž neustále upíral nigerijský brankář Vincent Enyeama, který byl vyhlášen mužem zápasu. „Předváděl jsem životní zákroky,“ uznal gólman izraelského Hapoelu Tel Aviv. „Sledoval jsem Messiho ve španělské lize a mnohé se naučil, ale jeho talent je vážně nevídaný. Měl jsem obrovské štěstí,“ dodal.

Ofenzivní síla Argentiny dýchala z každé přihrávky hráčů v modrobílém. Nezklamal Huguaín, Tevéz, Mascherano, Di Maria ani střídající Milito.

Křičel, běhal, poskakoval O výsledku utkání nakonec nerozhodl nikdo z nich, nýbrž obránce Gabriel Heinze. Už v šesté minutě si naskočil na Verónův roh a hlavičkou skóroval.

Podle Veróna právě Maradona vymyslel, jak měla celá akce vypadat, „Diego tenhle signál připravil a trénovali jsme ho několik hodin. Nigerijci se hodně shlukovali ve vápně, čímž nechali na jeho okraji velkou díru.“

Maradona v tu chvíli popustil uzdu, na které se snažil držet své emoce a nadšeně poskakoval s rukama zaťatýma v pěst. „Byl jsem v tu chvíli strašně pyšný. Na lavičce se stále cítím jako fanda, ale naši příznivci to o mně ví a jsou zvyklí,“ vysvětlil Maradona, mistr světa z roku 1986.

Jeho chování bylo zajímavé pozorovat. Často jen pendloval po čáře s rukama zapletenýma na prsou. Po chvíli zase energicky pokřikoval na své svěřence. Dokonce předvedl, že stále umí kouzlit nohama. Když se k němu dostal při autu balon, obratně ho přilepil k noze, zažongloval a vzduchem poslal přesně do rukou čekajícího hráče.

Jak minuty zápasu plynuly a nebezpečných šancí Nigérie přibývalo, byl stále nervóznější. Když se schylovalo ke konci, ponoukal útočící Argentince, aby jen drželi míč a na krátko si nahrávali. Radost z vítězství si prostě nechtěl nechat ujít „Byla to důležitá výhra, ale stále se musíme zlepšovat,“ přiznal se zvednutým obočím na pozápasové tiskové konferenci. Jeho Argentina vykročila do turnaje slibně.

Maradona má možnost stát se teprve třetím, kdo vyhraje šampionát jako fotbalista i trenér. Předtím se to povedlo pouze Brazilci Mariu Zagallovi a Němci Franzi Beckenbauerovi. „Ale já nad tím zatím vůbec nepřemýšlím,“ odmítal se dívat téměř měsíc dopředu devětačtyřicetiletý kouč a zakousnul se do zeleného jablka. „Víte, nejsem kouzelník. Argentina se nikoho nebojí a může tady v Jihoafrické republice vyhrát. Ale ještě je brzy. Po dnešku na nás nikdo nebude pět ódy, protože jsme neproměnili spoustu obrovských šanci.“

***

JAK PADL VÍTĚZNÝ ARGENTINSKÝ GÓL

Zdroj: Reuters

MESSIHO MOMENTY V UTKÁNÍ PROTI NIGÉRII

4. minuta Argentinská superstar si udělala tréninkové kužele ze čtyř soupeřů, gólovou pobídku Messiho ale trestuhodně zazdil Tévez. 5. minuta Messiho skrytá střela z krátkého nápřahu pořádně protáhla nigerijského brankáře Enyeama. Ten míč vyrazil na roh, z nějž padl jediný gól zápasu. 19. minuta První ze šikovným obstřelů levačkou směrem ke vzdálenější tyči -nigerijský gólman byl ale připravený na správném místě. 37. minuta Messiho pokus o obstřel číslo dvě -opět skončil v rukavicích sedmadvacetiletého gólmana Nigérie. 65. minuta Argentinci se řítili do útoku v přečíslení čtyři na dva, Messi pálil z hranice velkého vápna těsně vedle pravé tyče Enyeama. 81. minuta Messi se prodral až před nigerijského gólmana, ten jeho střelu mezi nohy zázračně vyrazil. Ani jeho osmý a poslední střelecký pokus se neujal.

KDO JE ARGENTINSKÝ STŘELEC HEINZE

S Manchesterem United vybojoval titul v anglické lize, s Realem Madrid vyhrál španělskou ligu i pohár. A v sobotu vstřelil Gabriel Heinze důležitý gól, kterým zajistil Argentině vítězný vstup do mistrovství světa. Krajní obránce se narodil před 32 lety ve městečku Crespo, kde žije početná německá komunita. Brzy odešel hrát fotbal do Španělska. Ačkoli se zpočátku nemohl prosadit a vysedával na lavičce Valladolidu, dnes má za sebou úspěšná angažmá. Největší část kariéry strávil v Paris St. Germain, v jehož dresu odehrál přes 100 zápasů a rovněž se radoval ze zisku národního poháru. V současnosti působí opět ve Francii, pomáhá zpět na výsluní Olympique Marseille. Letos přispěl k vítězství svého týmu v lize i v poháru hned čtyřmi zásahy. Většinou se navíc trefil v těch nejvypjatějších momentech. V reprezentaci se Heinze objevil poprvé v roce 2003, přes zdravotní potíže se zúčastnil MS 2006 v Německu. První branky na mistrovství světa se ale dočkal až o víkendu. Svou reprezentační bilanci tak rozšířil na tři zásahy v 65 utkáních.