Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Marné čekání na smlouvu

Česko

Památník v Žalově – Stát stále odsouvá odkoupení bývalého romského koncentračního tábora

HODONÍN U KUNŠTÁTU Kdyby majitelky někdejšího cikánského koncentračního tábora Žalov čekaly na naplnění slibů státních úředníků a politiků, jsou dnes na úřadu práce. I tak mají problémy, a ne malé.

„Říkali nám, že s letošní sezonou už vlastně nemáme počítat, že už bude prodej hotov,“ řekla LN Zdeňka Pařízková, která v někdejším táboře společně s matkou provozuje rekreační areál. „Nejprve že smlouvu dostaneme v březnu, pak v květnu, donedávna platil konec června a teď se mluví o srpnu. A to nám ještě nikdo nepřinesl ani základní body, jak bude dohoda vypadat,“ poznamenala Pařízková.

Jindy plný rekreační komplex je uprostřed sezony poloprázdný. A nemůže za to hospodářská krize. I pravidelní návštěvníci totiž uvěřili zprávám, že se už bude měnit na romský památník a že by do Hodonína u Kunštátu jeli zbytečně. „Byla to náhoda, že tady jsem. A zaráží mne, jak je tu prázdno,“ svěřuje se jeden z nich.

Majitelky Zdenka Pařízková i její matka Alena Vojtová se přitom celou dobu snažily dohody se státem nekomentovat. „Jednáme,“ omezily se obvykle na suché potvrzení faktů. Jenže teď je stát dostal do ekonomických problémů. Provoz areálu musejí zajistit, ale nemají dostatek klientů.

I přes původní sliby se zároveň pomalu vzdaluje sen zaměstnanců brněnského Muzea romské kultury. To na areál upozorňuje, mělo jej spravovat a muzejníci pro něj navrhovali i využití. Chtěli, aby se komplex proměnil na výukové a vzdělávací centrum věnované dějinám a kultuře Romů. Bylo by to podle nich důstojnější než rekreační využití areálu. Ubytovací kapacity by umožnily pořádání několikadenních kurzů nejen pro studenty, ale třeba i pro úředníky. „Podle informací ministerstva kultury na něco podobného zřejmě nebudou peníze, takže co se nás týká, jsme pravděpodobně z celého projektu úplně vystřiženi,“ uvedla včera ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Detašované pracoviště chtěli muzejníci využít také pro prezentaci a uložení svých sbírek, na což v brněnském sídle nemají místo. Ministerstvo školství s podílem muzea na využití areálu stále počítá.

Jistotu mají Romové i majitelky areálu jednu – k výročí transportu osazenstva tábora by se měli 23. srpna uvnitř areálu sejít sami Romové. Letos možná jejich setkání provozovatelům přinese největší tržbu sezony.

***

Tábor v Žalově: Moravské Lety

Areál Žalov v Hodoníně u Kunštátu vyrostl v roce 1940 jako kárný pracovní tábor pro tzv. štítící se práce. S nařízením o „potírání cikánského zlořádu“ se v létě 1942 změnil v tzv. cikánský rodinný tábor, podobný jako Lety v Čechách. Do roku 1944 jím prošlo 1396 osob, z toho 207 tam zemřelo a 871 putovalo do koncentračních táborů. Část mrtvých je pochována přímo u tábora.

Autor: