Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vyděračský program zasáhl 150 zemí. Další vlna může přijít v pondělí, varuje expert

Svět

  13:03aktualizováno  15:45
LONDÝN - Masivní kybernetický útok, ohlášený poprvé v pátek, má 200 tisíc obětí v nejméně 150 zemích. Oznámila to v neděli evropská policejní organizace Europol. Počítačový expert zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít velmi brzo, možná už v pondělí, kdy si řada lidí po víkendu otevře své pracovní e-maily. Společnost Avast uvedla, že počet jí zastavených útoků celosvětově dosáhl 168.878, z toho 492 v ČR. Útokem a zajišťováním bezpečnosti se bude v pondělí zabývat také Bezpečnostní rada státu.
Internetová bezpečnost – ilustrační foto.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Útok má „200 tisíc obětí, především podniků, v nejméně 150 zemích,“ sdělil ředitel Europolu Rob Wainwright. „Ročně zasahujeme proti zhruba 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli,“ dodal Wainwright v rozhovoru s televizí ITV.

Mezi postiženými jsou podle jeho slov i velké podniky. Škodlivý software drží zasažený počítač jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování. Britský vědec zabývající se obranou proti útokům tohoto druhu a známý pouze jako MalwareTech, protože chce zůstat v anonymitě, pomohl podle britského tisku vystopovat zdroj, odkud se virus šířil. „Tento útok jsme zastavili, ale přijde další a ten nebudeme schopni zastavit. Jde o mnoho peněz. Nemají důvod v tom přestat. Nedá jim velkou práci změnit kód a znovu začít. Je pravděpodobné, že to udělají. Možná ne o víkendu, ale pravděpodobně už v pondělí ráno,“ citovala MalwareTech BBC.

Neklikejte! Jak na agresivní vyděračský program, který se objevil i v Česku

Škodlivý software byl pojmenován WannaCry a MalwareTech sdělil, že jeho první verze byla zastavitelná, avšak ve verzi 2.0 budou odstraněny slabiny té první. MalwareTech radí ochránit neprodleně systémy antivirovým programem.

Podle bezpečnostního experta Avastu Jakuba Křoustka další podobné kampani nic nebrání. „Autor WannaCry může v příští verzi onen ‚kill switch‘ vypnout či výrazně pozměnit, takže aktuální ‚trik‘ nebude už šíření bránit,“ dodal Křoustek. Nejdůležitější teď podle něj je, aby uživatelé plně aktualizovali své systémy. Microsoft poskytl záplatu pro své operační systémy, včetně Windows XP, které byly v této vlně často napadány.

Ředitel Europolu Wainwright se domnívá, že bilance zasažených počítačů ještě poroste. „Čísla stále stoupají, bojím se, že se zvednou, až lidé v pondělí přijdou do práce a zapnou počítače,“ řekl.

Útok byl ohlášen poprvé v pátek. K nejvíce zasaženým patří britský zdravotnický systém, automobilka Renault, ruské banky, společnost FedEx i univerzity v Řecku nebo Itálii.

Wainwright řekl, že zranitelnost zdravotnických systémů, a nejenom toho v Británii, je znepokojující. Naproti tomu je podle něj zřejmé, že mnoho bank se dokázalo ubránit. Virus útočí zejména na počítače používající operační systém Windows XP, který už firma Microsoft nepodporuje. Aktuální systém Windows 10 zasažen není.

Wainwright řekl, že většina postižených peníze požadované za odblokování počítačů nezaplatila. Podle analytiků BBC zatím bylo zaplaceno něco přes 22 tisíc liber (690 tisíc korun).

Autoři: ,