Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mezi hřbitovem a plynojemem

Česko

Melancholický básník mizející staré Libně, tak nazval fotografa Ladislava Michálka Bohumil Hrabal.

PRAHA Starou Libeň, nasycenou zvláštní poetikou bývalé pražské periferie, fotografoval Ladislav Michálek (ročník 1937) celý život. Nyní se rozhodl, že provede jakýsi definitivní výběr. Kromě již známých a dříve publikovaných fotografií libeňského plynojemu, Automatu Svět, zákoutí s nápisem KLUB POEZIE zde nalezneme dnes již neexistující uličky s přikrčenými domky bývalého židovského ghetta, osamocené usedlosti, proslulé hospody – dnes zbořené, na fasádách reklamní nápisy prvorepublikových firem, dvorek domu Na Hrázi č. 24, kde v padesátých letech bydlel Bohumil Hrabal – i samotnou asanaci domu v roce 1988. Michálek svým fotoaparátem zachytil také své slavné přátele z Libně, ony „něžné barbary dvacátého století s otiskem palce božího na čele“ – Bohumila Hrabala, Vladimíra Boudníka, Zdeňka Boušeho i Egona Bondyho.

Hrabalovo vyznání Michálkovi pokračovalo: „Jeho fantazie se pohybuje na napjatém laně mezi krajností hřbitova tam na Korábě a plynojemem ve tvaru koule tam nad Palmovkou. Jeho fotografie se tak vymykají pouhému dokumentu a stávají se uměním.“ Knihu více než devadesáti fotografií staré mizející Libně z rozmezí let 1972–1994 s předmluvou Vladislava Merhauta vydal vlastním nákladem Ladislav Michálek.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...