7. prosince 2009 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladí Řekové házeli kameny na policii. Ta použila slzný plyn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Srážky radikálů a policie v Aténách pokračují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážky radikálů a policie v Aténách pokračují. | foto: ČTK

ATÉNY Již druhý den pokračují v Aténách střety mezi policií a mladými demonstranty, kteří si v neděli připomněli první výročí smrti patnáctiletého chlapce zabitého v řecké metropoli policejní zbraní. Mladí lidé útočili proti policistům na počátku demonstrace vysokoškoláků a středoškoláků.

Skupina asi stovky mladých lidí ve věku od 12 do 13 let házela kameny na kordon pořádkových sil, policie reagovala slzným plynem. Zadrženo bylo devět osob, zatímco průvod čítající podle policejních odhadů 5000 lidí zamířil k parlamentu.

Do průvodu se zamíchaly další skupiny, jež házely různé předměty do výloh obchodů a na policisty, kteří odpovídali slzným plynem. Manifestace pak pokračovala poměrně klidně, mládež jen výjimečně metala kameny na policii, zatímco se pořádkové síly a učitelé účastnící se průvodu snažili takovým násilnostem bránit.

Demonstranti se odpoledne rozešli a několik stovek policistů vytvořilo kordon kolem rektorátu aténské univerzity, aby zabránili jeho případné okupaci. Anarchisté rektorát v neděli po několik hodin okupovali a na střechu vyvěsili rudé a černé prapory.

Dopoledne dvacítka mladých lidí vrhala kameny na policejní komisařství v centru Atén. Dva mladíci ve věku 15 a 18 let byli zadrženi. Počátkem odpoledne se terčem podobných útoků stala další dvě komisařství na předměstí Atén.

Srážky radikálů a policie v Aténách pokračují.

Dnes odpoledne manifestovalo asi 5000 osob v druhém největším řeckém městě Soluni, kde demonstranti v neděli rozbili desítku obchodů a automobily. Srážky v ulicích si od neděle vyžádaly asi 30 zraněných, z toho bylo 26 policistů a čtyři demonstranti, a značné materiální škody. Více než 300 radikálů skončilo v cele. V Řecku je už od soboty v pohotovosti přes 10.000 policistů, z toho 6000 jen v Aténách.

Zastřelení Alexise Grigoropulose 6. prosince 2008 policistou při zásahu proti násilnické skupině mladíků rozpoutalo před rokem v Aténách i v dalších městech měsíční sérii nebývalých protestů, při nichž se mladí lidé ostře střetávali s policií. O rok později se srážky opakovaly v řecké metropoli a v Soluni, kde se u příležitosti výročí této tragédie sešlo několik tisíc mladých nespokojenců.

V Aténách asi 200 maskovaných radikálů mimo jiné obsadilo část univerzity a zranilo rektora, který musel být hospitalizován. V noci na dnešek se boje přesunuly k tamní polytechnice, kde mladíci házeli na policii kameny a lahve, na což pořádkové síly odpovídaly slzným plynem. Policista, který Grigoropulose zastřelil, byl zatčen a obviněn z úmyslného zabití. Jeho kolega je stíhán jako jeho komplic. Jejich proces začne podle BBC na začátku příštího roku.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz