Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

Mladíci nedali Řekům šanci

Fotbalisté do 21 let v prvním utkání baráže o postup na ME vyhráli 3:0

JABLONEC NAD NISOU Fotbalová reprezentace do 21 let má před odvetou baráže o postup na mistrovství Evropy s Řeckem výbornou výchozí pozici. Včera v Jablonci v úvodním utkání totiž zvítězila 3:0. Pod české vítězství se svými trefami podepsali Vošahlík s Pekhartem a ve druhém poločase střídající Kozák.

„Pořád jsme jen v poločase a odveta, zvláště v Řecku, nebude lehká. Dvojzápas máme každopádně rozehraný dobře, musíme udělat maximum pro to, abychom to už neztratili,“ říkal český trenér Jakub Dovalil. „Ale když nedojde k nějakému extrému, tak si to pokazit můžeme jen sami,“ dodal Dovalil. Odveta je na programu v úterý v řeckém Tripoli.

Češi tak mají blízko k tomu, aby se dostali na závěrečný turnaj osmi nejlepších týmů, který bude příští rok hostit Dánsko. Naposledy na ME startovali v roce 2007.

Historicky šestý barážový duel české jednadvacítky měl pro domácí reprezentaci až snový start. Přestože Češi měli ze soupeře, který v kvalifikační skupině předčil Anglii i Portugalsko, respekt, srazili ho už po 66 vteřinách hry první povedenou akcí. Vošahlík na pravé straně využil zaváhání řecké obrany a křížnou střelou ke vzdálenější tyči potěšil stadion, na kterém hraje i domácí ligové zápasy za Jablonec. Že je pro kmenové hráče Jablonce stadion zaslíbeným místem, potvrdila i 19. minuta. Řecký kapitán Siovas na hranici pokutového území neobratně zahrál rukou, a přestože se hosté hodně čílili, nařídil proti nim sudí Studer penaltu. Tu s jistotou proměnil další jablonecký střelec Pekhart.

Po nečekaně rychlém dvoubrankovém vedení ale Češi, kteří vsadili na hru s jediným útočníkem, hodně ustrnuli a trenér Dovalil se u postranní čáry mnohokrát zlobil, když jeho svěřenci lacině odevzdali míč, čímž pustili soupeře do náporu. Domácí pak museli být rádi, že jejich trápení z konce poločasu utnula přestávka.

Ta mladým Čechům viditelně pomohla. Třináct minut před koncem pak přišel další nečekaný úder. Hořavův centr z pravé strany přistál přímo na hlavě Kozáka a útočník římského Lazia se blýskl přesným zakončením.

Řecký kouč Georgios Georgiadis smutnil, jeho tým si prý vybral hodně smůly. „Cokoliv jsme udělali, nebyl to náš den. Můžeme věřit jen tomu, že v odvetě budeme mít víc štěstí,“ doufal.