Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Mladíkům utekla konkurence

Česko

Čeští fotbalisté do 21 let nezvládají přechod k dospělému fotbalu, v kvalifikaci na mistrovství Evropy selhali

PRAHA Šest let od zisku titulu mistrů Evropy je fotbalová reprezentace do 21 let v krizi. Po úterní porážce 0:1 s Ukrajinou v posledním utkání kvalifikace je jisté, že český tým bude chybět na třetím z posledních čtyř evropských šampionátů. Tristní bilanci přitom vylepší nejdříve za tři roky.

„Potřebovali bychom do baráže a na šampionát, aby hráči získávali zkušenosti,“ přiznává trenér Jiří Kotrba, který se v létě ujal týmu po odchodu Vítězslava Lavičky do Sparty. „Mrzí mě to, kluci dřeli, makali, ale nevyšlo to,“ dodává.

Kotrbův tým potřeboval po porážce v Turecku v Uherském Hradišti Ukrajinu porazit, jenže gól dát nedokázal, a naopak minutu před koncem inkasoval. „Je to tragédie, ale ti kluci patří do dobré generace. Určitě bych je nezatracoval,“ tvrdí Kotrbův asistent a trenér reprezentační dvacítky Jakub Dovalil.

Ačkoliv hráči po selhání v posledním utkání mluvili o nedostatku štěstí a smůle, která se jim lepila na paty, vysvětlení dlouhodobého ústupu ze slávy stejnou výmluvou odbýt nejde. „V mládežnických reprezentacích dokážeme hráče brzy svázat taktickými pokyny, což jiné týmy dohánějí až v kategorii do 21 let. Tam se pak naše výhoda smazává,“ hledá příčiny Kotrba.

Velké země mají výhodu Zatímco mladší výběry v posledních letech sbírají jeden úspěch za druhým, u jednadvacítky se všechno láme. „Konkurence je tady mnohem větší. Zatímco mladší výběry jsou sestaveny nejvýše ze dvou ročníků, v jednadvacítce jsou čtyři ročníky. Velké země pak mají výhodu,“ je přesvědčen Dovalil.

Čeští mladíci i proto nezvládají přechod z kategorie dvacetiletých k „dospělému“ fotbalu. „Něco na tom být může, v jednadvacítce se už vlastně hraje dospělý fotbal. Na mládežnické úrovni soupeř každou chybu ještě nepotrestá, ale tady je to těžší,“ míní Dovalil.

Souhlasí s ním i Kotrba: „Systém hry je tady přesně daný, hráči jsou na to už navyklí z klubů. Musí hrát přesně, aktivně a kombinačně. Je v tom rozdíl.“

Český fotbal tak po neúspěchu tuzemských týmů v evropských pohárech dostal v letošním roce už druhou ránu. Na neúčast na šampionátu ve Švédsku doplatí nejvíce samotní hráči, kterým klesne šance na lukrativní přestup do zahraničí. „Řada z nich reprezentovala naposledy, budou to teď mít těžší. Neúspěch ale naštěstí kompenzuje postup národního týmu na mistrovství světa dvacetiletých příští rok,“ tvrdí hráčský agent Pavel Zíka.

Dopady neúspěchu zlehčuje i Kotrba. „Vždyť sedm z jedenácti hráčů, kteří nastoupili proti Ukrajině, může v jednadvacítce dál pokračovat,“ upozorňuje trenér.

Podle něj bude pro nový tým klíčové, aby se pro něj našel sebevědomý a vyzrálý vůdce. „Je to skvělá generace, ale většina hráčů jsou introverti, kteří jsou uzavření do sebe. Chybí mi mezi nimi nějaký hecíř, který by dokázal strhnout ostatní,“ tvrdí Kotrba.

Ani neúspěch by však hráčům neměl ztížit přechod do seniorské reprezentace. „U hráčů, jako je Suchý, Šimůnek nebo Střeštík, je to jen otázka času, než v áčku skončí starší hráči,“ říká Dovalil.

Nejistá je tak jen budoucnost Kotrby. Přestože se ještě stále nerozhodl, je pravděpodobné, že od týmu odejde a bude se věnovat jen práci v Českých Budějovicích. „Kdo by nechtěl pokračovat. Ale musím nejdřív zhodnotit všechna pro a proti,“ plánuje schůzku s vedením ČMFS i jihočeského klubu.

***

Mají šanci zahrát si i za seniorský tým Milan Švenger (Sparta) Brankářský talent. Proti Ukrajině jako jediný zářil, dlouho držel českou naději. Marek Suchý (Slavia) I přes svůj věk už patří k ostříleným stoperům. Tomáš Necid (Slavia) Pro jeho budoucnost bude důležité, zda se prosadí v CSKA Moskva, kam odejde v zimě.

Autor: