Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Mluví, i když se ji snaží umlčet

Česko

Ženy se bojí kvůli strachu ze znásilnění vyjít ven bez burky, říká Malalai Joyaová, afghánská poslankyně.

LONDÝN/PRAHA Říkalo se jí „nejstatečnější žena Afghánistánu“. Bez obalu se staví jak proti hnutí Taliban, tak oficiální afghánské vládě. Mezi nepřátele počítá i jednotky NATO, které zemi bombardují. A Britové podle ní vedou v Afghánistánu předem prohranou válku.

Malalai Joyaová je ve svých 31 letech nejmladší a zároveň nejvýraznější členkou afghánského parlamentu. Její odvahu dokazuje to, že přežila již pět pokusů o atentát a neustále čelí výhrůžkám. O afghánské korupci a krutých praktikách Talibanu hovoří velmi otevřeně. Na každém kroku ji proto doprovází 12 bodyguardů, kteří ji kvůli bezpečnosti stěhují z místa na místo. Přes všechny hrozby Joyaová napsala knihu „Zvyšuji hlas“, pojednávající o uplácení v Afghánistánu, aby „otevřela oči a mysl demokratickým lidem na celém světě“.

Afghánský lid je podle ní uvězněn mezi silnými nepřáteli z řad vládnoucí vrstvy i radikálů z hnutí Taliban. Bratra prezidenta Hamída Karzáího označila za pašeráka drog a odhalila, že ministři cestují na falešné pasy a přijímají úplatky od národního drogového koncernu.

Upozorňuje také na těžkou situaci afghánských žen. „Dnešní ženy se bojí vyjít na ulici bez burky, protože se bojí, že by byly znásilněny nebo by jim někdo vylil kyselinu do obličeje,“ prohlásila. A promluvila například i o tom, jak chudé afghánské ženy prodávají za směšné částky svoje děti. Myslí si, že Britové v Afghánistánu nemají naději na úspěch. „Žádný národ nemůže věnovat osvobození jinému národu. Pouze národ, který se může sám osvobodit, může být svobodný,“ řekla BBC během nedávného pobytu v Londýně. „Jediná cesta, jak nám pomoci, je opustit Afghánistán, ale nikdy na něj nezapomenout.“ Podle ní jsou si Afghánci schopni vládnout bez cizí pomoci za předpokladu, že „z vlády odejdou teroristé“. Prezidentské volby, které se mají konat příští měsíc, považuje za „podvod“.

Joyaová se narodila v roce 1978, tedy rok předtím, než Afghánistán obsadil Sovětský svaz. Když jí byly čtyři roky, její rodina musela utéci ze země. Jeden čas žila v Pákistánu, poté v Íránu. „Byla jsem vychovávaná v utečeneckých táborech. Pocházím z generace, která zná pouze válku a útlak, proto jsem se chtěla dostat do parlamentu,“ svěřila se listu The Daily Mirror. Parlament přirovnala k zoo Sen se jí splnil a v roce 2005 usedla v 249členném parlamentu. Zaměřila se na oblast vzdělávání, zdravotní péče, rovnoprávnosti žen a na kritiku korupce. Joyaová je poslankyní fakticky dodnes, ale v roce 2007 jí byl výkon funkce pozastaven poté, co promluvila o uplácení ve vládě a parlament přirovnala k zoo. Nepřátelé jí usilují o život, ale ona z nich prý strach nemá: „Smrti se nebojím. Jednoho dne mě možná zabijí - ale nikdy nemohou umlčet pravdu.“

Autor: