26. listopadu 2008 9:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Modré parkovací zóny nefungují, změní se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Parkovací automat. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací automat. (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA V české metropoli by se mohlo lépe parkovat. Dvě městské části - Praha 2 a 3 - se totiž vzbouřily proti přísnému režimu zón placeného stání. Model, který převzaly od Prahy 1, chtějí změnit. Zjišťují totiž, že je pro ně nevhodný. „Ten systém hodláme upravit, aby lépe odpovídal našim podmínkám,“ říká Josef Gál, vedoucí odboru dopravy v Praze 2.

 Zmíněné městské části si chtějí posvítit především na modré rezidenční zóny. Vybrané modré zóny tak o víkendech zruší a zpřístupní je i přespolním řidičům. „Nebude to v celé městské části, ale jen v ulicích, kde stojí o víkendech málo aut. Místa nyní vytipovávají městští strážníci a výsledky bychom měli mít do půlky prosince. Už nyní mohu říct, že volné parkování o víkendu bude například na Albertově,“ vysvětluje Gál.

 Na podobný krok se chystají i v sousední Praze 3. „O víkendech jsou některé naše modré zóny poloprázdné a lidé bez parkovací karty tu stejně nemohou parkovat. Podle nás je to nelogické,“ tvrdí mluvčí radnice třetí městské části Jan Sotona. Praha 7, která spustila zóny jako zatím poslední, o ničem takovém neuvažuje.

Velice obezřetné jsou ale městské části, které zavedení zón teprve chystají. Například Praha 6 si už s magistrátem dopředu vyjednává celou řadu výjimek. Tamní radnice se lidí předem ptá, zda chtějí ve své ulici modrou zónu. Šestka chce zóny jen v Dejvicích, Bubenči, na Hradčanech a v části Břevnova.

Levné parkovací karty hodlá ale prodávat všem obyvatelům Prahy 6. Magistrát to považuje za nesystematický krok. Parkovací kartu za 700 korun totiž může podle pravidel získat jen člověk s trvalým bydlištěm v oblasti, kde jsou zóny zavedeny.

Tímto nařízením nyní trpí například obyvatelé Jarova, tedy části Prahy 3. Na ty je pohlíženo jako na přespolní, ačkoli jsou stálí obyvatelé třetí městské části. Praha 3 už se také proti tomuto pravidlu bouří a chce ho změnit. „Nejsme zřizovatelem zón, a tak jsme museli požádat magistrát o změnu. Pokud nám vyhoví, karty budeme prodávat už od 1. ledna,“ říká mluvčí radnice Jan Sotona.

 Není to první změna, kterou si Praha 3 na magistrátu vymohla. Před časem zavedla takzvané pečovatelské karty. Za 700 korun si je mohou pořídit lidé, kteří pečují o staré a nemohoucí. „Jsme část, kde bydlí mnoho starých lidí. Toto opatření jsme potřebovali. Magistrát ho nakonec přijal za své a nyní platí v celé Praze,“ doplňuje Sotona.

 Další kontroverzní pravidlo, že levné parkovací karty náleží jen trvalým obyvatelům a ne nájemníkům, nechce žádná čtvrť měnit. Nevidí proto důvod.

  • 25Diskuse