23. prosince 2010 10:32, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moravskou národnost si ve formulářích při sčítání lidu nezakřížkujete

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

PRAHA Český statistický úřad (ČSÚ) se pře s některými zástupci moravské národnosti o znění formulářů, které budou příští rok použity při sčítání lidu. Ti totiž požadují, aby na nich byla uvedena moravská národnost. Podle ČSÚ to však není možné. Sdělil to mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Jen od začátku listopadu prý dorazilo na ČSÚ přes dvacet stížností. Některé však posílají stále stejní lidé, často dokonce ve stejném znění.

"Od listopadu se ozývají velmi intenzivně lidé, kteří by si přáli, abychom na sčítacích formulářích u dobrovolné otázky na národnost výslovně uvedli, že je v této kolonce možné uvést například národnost moravskou, a velmi aktivně bojují za tuto změnu," uvedl Kubala. Podle něj jim však v tomto případě nemůže ČSÚ vyjít vstříc.

Otázka na národnost je dobrovolná a nejsou u ní uvedeny žádné možnosti.

Lidé mohou uvést jednu či dvě národnosti, ale také žádnou, je to na každém z nich. "Národnost je pocit, kým se člověk cítí být, a neexistuje ve skutečnosti žádný oficiální seznam národností. Proto také ani u této otázky nemůžeme na rozdíl od mateřských jazyků žádné národnosti na výběr nabídnout," uvedl Kubala.

Každý podle svého cítění

Pokud by tak ČSÚ v formulářích uvedl jako příklad, že lidé mohou vyplnit třeba národnost českou či moravskou, mohli by se ozvat ostatní, proč tam není uvedena jejich národnost. "Proto neuvádíme žádné příklady a každý může napsat to, co sám cítí," dodal Kubala.

Podle prezidentky Moravského národního kongresu Aleny Ovčačíkové k tomu došlo proto, že stěžovatelé nevěděli, že na formuláři žádný příklad národnosti uveden nebude. Při sčítání v roce 2001 bylo podle ní ve formuláři uvedeny jako příklady národnosti česká či romská, nikoliv však moravská.

Rok 2010 v obrazech


"Sčítací komisaři záměrně odpovídali lidem, kteří se ptali, zda mohou uvést moravskou národnost, že ne, že se automaticky počítá česká," řekla Ovčačíková. Proto dopředu žádali ČSÚ o zařazení moravské národnosti do závorky.

To, že na formuláři není uveden žádný příklad národnosti, však prý Moravský národní kongres chápe jako cílené odnárodňování nejenom Moravanů, ale i Čechů a dalších národností. Plánuje proto před sčítáním lidu akce, kde lidem poukáže na možnost, aby se hlásili ke své národnosti.

Proti jejímu tvrzení se však Kubala ohradil: "Nic z toho, proti čemu Moravský národní kongres vystupuje, v těchto formulářích ani v roce 2001 nebylo."

Sčítací list osob

Vysvětlivky
Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse