Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Mozek rozdělují tři brázdy

Česko

Buňky pro jazyk a hlavně gramatiku se nacházejí v levé hemisféře

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

Lidský mozek je obrovské teritorium tvořené miliardami neuronů. Když z tohoto území vybereme pravděpodobné lokality slov a pravidel, umožňuje nám to pohled do tří hlavních kaňonů brázdících velký mozek.

Zaprvé mozek má dvě hemisféry a u většiny praváků se jazyk, hlavně gramatika, většinou nachází v levé hemisféře. Zadruhé centrální brázda dělí každou hemisféru na dvě poloviny. Čelní hradba je motorický pás kontrolující pohyby. Před ním se nachází zbytek čelního laloku, který zajišťuje předpoklady k plánování a organizování pohybů, rozhodování, manipulování prvky v krátkodobé paměti, usměrňování pozornosti, výkon posloupnosti uvažování a sledování cílů pod vlivem emocí.

Zadní hráz centrální brázdy představuje somatosenzorický pás, který registruje dotek. Za ním jsou rozloženy oblasti kontrolující ostatní hlavní smysly - zrak a sluch.

Zde nacházíme v kůře mozkové nejen první body pro počitky, ale i mnohé oblasti organizující vnímání událostí v prostoru a čase i složky dávající do souvislostí obličeje, lidi, zvuky, místa, nástroje a živé tvory. Třetí hlavní štěrbina je boční brázda, která odděluje spánkový lalok od ostatního mozku. V boční brázdě sídlí hlavní jazyková centra. Nad ní směrem dopředu se rozkládá Brocova oblast (vlastně několik oblastí), o níž se předpokládá, že se zúčastňuje plánování řeči, verbální krátkodobé paměti a chápání souvětí. Pod boční brázdou směrem dozadu se nachází Wernickova oblast, jíž se připisuje účast na spojování hláskových řetězců slov s jejich významy. Zdá se, že v pásmu kortexu od dolní části temenního laloku včetně velké části spánkového laloku jsou uložena slova a jejich významy spolu s významy slov různých kategorií (barvy, zvířata, nástroje atd.) soustředěnými v různých částech. Rozdělení jazyka do přední části, určené gramatice a plánování řeči, a do zadní části, vymezené pro slova a chápání řeči, je třeba bezpochyby považovat za příliš zjednodušující.

Například podle určitých náznaků jsou některé slovesné významy spojeny s čelními laloky a chápání vět i finesy správného tvoření větných konstrukcí a slovosledu možná zahrnují i přední horní část spánkového laloku.

Tři brázdy představují orientační body při pátrání po neurobiologii pravidelné a nepravidelné flexe. Jsou-li pravidelné tvary, hlavně řídké a nové, zpracovávány takřka za pochodu pravidly, mohli bychom je hledat v předních částech levého bočního kortexu.

Ukládají-li se nepravidelné tvary jako slova, zřejmě si je vybavujeme z temenních a spánkových oblastí levého bočního kortexu.

***

Knihu amerického profesora psychologie Stevena Pinkera nazvanou Slova a pravidla vydalo nakladatelství Academia. Text vybrala redakce Lidových novin

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...