25. ledna 2010 10:57, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mrazy nepoleví, v noci na středu bude až minus 25 stupňů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

PRAHA V noci na středu bude až minus 25 stupňů Celsia, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mrazy, které sevřely Česko už minulý týden, tak budou i nadále pokračovat.

V noci na úterý může na severovýchodě země klesnout rtuť teploměru až na minus 15 stupňů, stejné teploty očekávají meteorologové i v noci na čtvrtek. Nejvyšší denní teploty mohou být o deset a více stupňů vyšší. Od čtvrtka by se mělo oteplit.

"Vzhledem k přílivu studeného vzduchu od severovýchodu a k vyjasnění v noci na středu budou minimální teploty od minus 16 do minus 21 stupňů Celsia," uvedl ústav ve své výstraze. V horských údolích pak může přituhnout až na minus 25 stupňů.

Do středy má být přes den maximálně minus pět stupňů, pak by se mohlo oteplit až na minus dva stupně. Od čtvrtka se totiž zatáhne, mělo by i sněžit. Nejnižší noční teploty se pak měly pohybovat jen kolem minus osmi stupňů Celsia.

Mrazy ve světě

Extrémní mrazy, které klesají pod minus 40 stupňů Celsia, zabily v Mongolsku více než milion kusů dobytka.

"Chudí lidé neměli prostředky, aby si uložili potravu nebo palivo pro vytápění. Teď jsou dodávky nedostupné, protože vesnice a celé oblasti jsou odříznuté od okolního světa," říká koordinátorka OSN v Mongolsku Rana Flowersová.

Mongolská vláda už požádala mezinárodní společenství o pomoc. Potřeba jsou především potraviny, léky, zařízení na topení, teplé oblečení a peníze na krmení pro dobytek.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz