Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Musíme hlídat dalších 14 domů“

Česko

Zřícený dům v centru Prahy vydal o víkendu své oběti. Všichni čtyři zasypaní dělníci zahynuli

Stejné stavební práce jako u zříceného domu v Soukenické ulici probíhají nyní i v dalších objektech v centru Prahy. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy bude teď na stavbách zvýšený dozor.

PRAHA Po páteční tragédii zříceného domu v centru Prahy vyšlo najevo, že podobných potenciálně nebezpečných staveb je jen v historickém centru hlavního města několik. V sobotu večer to řekl médiím starosta Prahy 1 Petr Hejma. „Vyžádal jsem si informace o dalších zhruba čtrnácti objektech podobného charakteru v samotném centru Prahy. Na těch bude teď zvýšený dozor, abychom předešli opakování této tragédie,“ sdělil starosta.

Podle něj už je teď navíc jasné, že stavební firma v objektu prováděla práce, na které neměla povolení. „Stavebník měl podle povolení, která jsem nechal přezkoumat, provádět práce bez výrazných zásahů do nosných konstrukcí domu. Už teď lze ale s největší pravděpodobností konstatovat, že tu byly prováděny práce nad povolený rámec, se zásahem do statiky domu,“ řekl Hejma. Také dodal, že má výhrady k tomu, jak se k neštěstí postavil majitel stavební firmy. „Osoba pana majitele je pro mě poněkud nečitelná. Očekával bych z jeho strany větší aktivitu a alespoň nějakou účast. Vůbec s námi není v kontaktu,“ popsal.

O které další domy přesně jde, se zatím nepodařilo zjistit. Starosta Prahy 1 včera po náročném zásahu, u kterého byl spolu s hasiči, policií a záchrankou téměř celý víkend, nezvedal telefon. Informaci o dalších ohrožených objektech ale znovu potvrdil mluvčí první městské části Alexandr Koráb. „Ano, je to tak. Bohužel vám nejsem zatím schopen říct, kterých objektů konkrétně se to týká. Pro ten sobotní vstup do médií jsme měli informace ze stavebního odboru od vedoucího Oldřicha Dajbycha. Měli jsme ale zatím jen čísla, ne adresy. Ty se dozvíte během tohoto týdne,“ řekl Koráb.

„Takové úpravy jsou bohužel na denním pořádku“ Mluvčí navíc popsal, že takto výrazné a nepovolené zásahy do budov jsou v Praze na denním pořádku. „Praxe je taková, že do ulice zůstane stát starý, historický štít domu, aby to vypadalo, že i celý vnitřek je takový. Ve finále se ale celý vnitřek úplně vykuchá a udělá nový, stejně, jako to zřejmě mělo být v tomto případě,“ řekl Koráb.

Dosud největší stavební katastrofa na území České republiky se stala 9. října 1928 v Praze, kdy se na rohu ulic Biskupská a Na Poříčí zřítila rozestavěná sedmipatrová budova. V troskách domu tehdy zahynulo 46 lidí a 23 jich bylo těžce zraněno. Životy čtyř lidí a pět zraněných si vyžádal 7. prosince 1965 sesuv části staršího obytného domu v ulici Na Pankráci v Praze 4. Páteční neštěstí je zřejmě nejtragičtější stavební nehodou v Praze od této doby.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...