6. září 2010 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Bushe jsem zvýšila hlas a zavěsila mu, líčí Riceová 11. září

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Condoleeza Ricevá a Georg Bush | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Condoleeza Ricevá a Georg Bush | foto: AP

WASHINGTON Condoleeza Riceová v dokumentu pro Channel 4 popsala dramatický telefonát s tehdejším prezidentem Georgem Bushem během teroristického útoku 11.9.2001. Zvýšeným hlasem prý prezidentovi přikázala, aby se do Washingtonu nevracel. Poté zavěsila.

Ve vyhroceném telefonátu musela Bushovi údajně vysvětlit, že je potenciálním terčem teroristů a že se do Washingtonu nemůže vrátit. "Prezident mi ale řekl: Vracím se zpět", cituje výpoveď Riceové list The Daily Telegraph.

"Odpověděla jsem: 'Nemůžete se vrátit. Spojené státy čelí útoku a vy musíte odjet do bezpečí'" Bush si ale trval na svém. "Řekl: 'Vracím se.' Odpověděla jsem: 'Nemůžete', nemůžete zpět!" prozradila Riceová úryvky dramatického hovoru.

"Pak jsem na prezidenta poprvé zvýšila hlas a zopakovala, že se do Washingtonu nemůže vrátit. Pak jsme zavěsila". Líčí Riceová v dokumentu a přiznává, že tím Bushe rozladila.

Tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost také popsala, jak se v přeplněném bunkru pod Bílým domem nedalo dýchat.

"Bylo tam tolik lidí, že začal docházet kyslík. Pak přišla tajná služba a oznámila, že někteří lidé musí ven. Některým lidem prostě řekli, že nejsou dost důležití a že musejí odejít", dodala Riceová.

Dokument se bude vysílat v sobotu, kdy si Spojené státy připomenou smutné devítileté výročí teroristických útoků na New York a Washington. Části filmu se ale v britských médiích objevily už nyní.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz