Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na gymnázia i bez zkoušek

Česko

Podle školní inspekce přibývá gymnázií, která nevypisují přijímací zkoušky. Stačí dobré vysvědčení

PRAHA To, co bývalo běžnější na středních odborných školách, učilištích a obchodních akademiích, se pomalu „vkrádá“ i na gymnázia. Tedy možnost dostat se na školu poměrně lehce a bez zbytečných nervů z přijímacích zkoušek. Stále víc gymnázií totiž nevypisuje zkoušky, uchazeče přijímají „jen“ na základě průměrných známek v posledních ročnících na základních školách.

Ukázalo to nedávné šetření České školní inspekce, jehož výsledky mají LN k dispozici. Podle nich totiž již zhruba 40 procent všech gymnázií zkoušky v rámci přijímacího řízení nepořádá. „Největší počet těchto gymnázií je ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji,“ vyjmenoval mluvčí inspekce Libor Vacek.

Důvodů, proč se k tomuto kroku školy rozhodnou, je podle inspektorů hned několik. Jedním je ubývající počet dětí na základních školách, a tedy konkurenční boj o ně. Právě z tohoto důvodu se k nevypsání zkoušek rozhodl ředitel gymnázia v Chebu Jaroslav Kočvara.

„Vzdělávací trh je konkurenční a každá škola stojí o žáky, aby mohla fungovat. Chceme tady mít žáky, a tak se také musíme dívat, jak reagují ostatní školy. Proto nevypisujeme přijímací zkoušky, nevypisují je ani ostatní gymnázia u nás v kraji,“ reagoval Kočvara.

Jeho kolega z Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích se k nevypisování zkoušek rozhodl také z důvodu konkurence. Podle jeho slov ho k tomu však vedlo hlavně chování samotných žáků.

„Děti si nevybírají školu podle kvality, ale podle toho, jestli se na ni dostanou bez práce. Platí, že na školu, kde se zkoušky konají, se nikdo nehlásí,“ reagoval ředitel litoměřického gymnázia Petr Praibiš. Školy ale argumentují ještě něčím jiným. K tomu, aby nevypisovaly přijímací zkoušky, ale přijímaly uchazeče jen na základě průměru známek na vysvědčení, je dohnal nový systém podávání přihlášek na střední školy a fakt, že si studenti mohou do prvního kola podat přihlášku hned na tři instituce. Tato novinka podle slov některých ředitelů celý systém natolik zkomplikovala, že by se zkouškami měla škola práce nad hlavu. „Přijímací řízení novým pravidlem natolik zesložitělo, že při přidání zkoušek by to platilo dvojnásobně,“ řekl ředitel Gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech Kamil Bříza. I školní inspektoři se domnívají, že velká část gymnázií se k nepořádání zkoušek rozhodla právě v důsledku změny celého systému přijímacího řízení na střední školy.

Na fakt, že stále více středních škol nepořádá typické zkoušky, si ale stěžují učitelé základních škol. Nelíbí se jim, že deváťáci nemají v druhém pololetí, pokud vědí, že budou na vybranou školu přijati jen podle vysvědčení, žádnou motivaci se učit. V hodině vyrušují a výuce se nevěnují. Spolužáci, kteří se hlásí na školy, kde se zkoušky konají, se navíc cítí znevýhodněni.

Někteří odborníci upozorňují i na to, že uvolňování pravidel a požadavků při přijímání na střední školy nastává u gymnázií v době, kdy se paradoxně sjednocují a upřesňují pravidla u maturit. „Je možné minimálně uvažovat o tom, že se tak maturita stane pro žáky extrémní psychickou zátěží, protože na něco podobného nebudou zvyklí a připravení,“ dodal Vacek.

Na tom, že stále víc gymnázií nepořádá při přijímacím řízení žádné zkoušky, ministerstvo školství nevidí nic špatného. Argumentuje tím, že je jen na samotném řediteli, zda se ke zkouškám rozhodne, nebo nikoliv.

***

Přijímací řízení na střední školy

V průměru v 60 procentech gymnázií se budou konat přijímací zkoušky.

Ve čtyřech regionech (Středočeský, Karlovarský, Jihočeský, Moravskoslezský) se na ostatních středních školách nebudou přijímací zkoušky konat. V šesti krajích (Praha, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Pardubický a Olomoucký) se nekoná přijímací zkouška na žádné obchodní akademii.

Jen ve dvou krajích (Středočeský a Jihomoravský) existují střední odborná učiliště, která vypisují i přijímací zkoušky.

V ostatních krajích není jediné učiliště, které by vypisovalo přijímací zkoušky.

V Česku je 1438 středních škol, z toho veřejných je 1069 a neveřejných 369.

(soukromé, církevní).

Gymnázií je 377 (veřejných 280 a neveřejných 97).

Autor: